Ako vyzerá Slnko zblízka? Toto je aktuálne najbližšia fotka, akú sa nám doposiaľ podarilo zachytiť
Fotografií a nákresov Slnka nájdete na internete naozaj mnoho. Veľká časť z nich je ale odfotená z obrovskej vzdialenosti, poprípade sa jedná o nákresy a vygenerované fotografie, ktoré ale reálne zachytené nikdy neboli. Ako ale vyzerá Slnko z naozaj „malej“ vzdialenosti?
Fotografiu zachytila sonda Parker Solar
Doposiaľ najbližšiu fotografiu Slnka sa podarilo zachytiť sonde od NASA s názvom Parker Solar. Sonda sa dokázala ku Slnku priblížiť na vzdialenosť približne 24 miliónov kilometrov, pričom dosiahla rýchlosť až 343 000 km/h. Pre ozrejmenie, jedná sa o prvú sondu/ kozmickú loď, ktorej sa podarilo dosiahnuť tak obrovskú rýchlosť.
Čo je vlastne na fotografii vidieť?
Bežný lajk by pri pohľade na fotku nedokázal určiť, čo vlastne fotografia zachytáva. Našťastie, výskumníci z NASA nám túto záhadu objasnili. Úplne vľavo je čiastočne zachytený východný okraj Slnka (jeho atmosféra), z ktorého ide jasný svietivý lúč. Jasný lúč je v odbornej terminológii pomenovaný ako koronálny lúč, presnejšie, ide o jeden zo silnejších lúčov, ktorý je od ostatných viditeľne odlišný. A čo tam robí ta svietiaca „bodka“? Neprehliadnuteľná svietiaca bodka je v skutočnosti Merkúr, ktorý sa aktuálne nachádzal v pozadí koronálnych lúčov.
Na ďalšie údaje si musíme počkať
Sonda začala po vnorení do koróny Slnka odosielať aj prvé dôležité údaje, ktoré by mali výskumníkom dopomôcť k tomu, aby mohli ešte lepšie a dôkladnejšie popísať slnečnú aktivitu a s ňou súvisiace javy. Prenos dát medzi sondou a Zemou je ale nateraz prerušený, za čo môže najmä zlé postavenie Slnka, Zeme a sondy. Podľa NASA by malo byť odosielanie údajov obnovené po ďalšom vnorení do koróny, ktoré ja naplánované na apríl 2019.
Zdroj: futurism.com, úvodný obrázok (NASA/Johns Hopkins APL/Steve Gribben)
Komentáre