Ako som notebook zachránil?

NYX

Vážení čitatelia, počas uplynulých dní som dostal zaujímavý nápad na tému, ako som zachránil starý notebook. Nevedel som, aký to bude mať efekt a či sa to v konečnom dôsledku podarí, poďme si všetko povedať:

NYX
V domácnosti sme kedysi využívali notebook Fujitsu Siemens Esprimo v5535, po niekoľkých rokoch odišla matičná doska. V servise technici povedali, že je nefunkčná a neoplatí sa ju vymeniť, lebo by presiahla cenu notebooku, už v tom období mal za sebou asi 6 rokov služby. Na internete som čítal rôzne návody, ako “vypáliť“ matičnú dosku v peci, ale aj iné komponenty, ako grafické karty. Dlho ma to lákalo vyskúšať to, až som sa k tomu jedného dňa odhodlal.
fujitsu_3
Nechcel som týmto špekuláciám veriť a preto som sa to rozhodol vyskúšať pri tejto matičnej doske. Konieckoncov, nič horšie sa nemohlo stať, lebo aj tak už doska nefungovala. Notebook ležal iba roky v skrini a po čase by určite došlo k jeho vyhodeniu.  Ak by mi to nevyšlo, tak by sa tu tento článok určite neocitol.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Všetko som si naštudoval a zvolil som si takýto postup:

  • Doska bola vymontovaná z notebooku
  • Odobraté chladiče, aj pasívne, procesor, komponenty
  • Odpojenie všetkých káblov vedúcich do dosky
  • Plech som vystlal alobalom a vytvoril z neho aj 4 alobalové guličky, aby bola doska “nad“ alobalom
  • V predohriatej elektrickej rúre na 250°C sa matičná doska piekla 5 minút

Počas pečenia bolo cítiť páliacu sa hmotu, no šlo iba o tyčinku na boku matičnej dosky, pre vysunutie karty z portu, rozliala sa. Bolo počuť zreteľné bublanie v okolí všetkých integrovaných komponentov. Po uplynutí piatich minút som rúru odstavil  a otvoril, všetko som nechal bez pohnutia a nechal vychladiť, aby cín stvrdol tam, kde sa zlial.
fujitsu_1
Po namontovaní dosky späť do útrob notebooku a jeho opätovnom namáhavom zošrubovaní som s obavami skúsil zapnúť operačný systém Windows XP. Bez problémov nabehol tento notebook, všetky chladiče som okrem toho aj prepastoval a notebook ide krásne potichu a nie je na ňom poznať nič. Všetky dáta boli tam, kde mali, veľkostí všetkých komponentov sedeli.

HW konfigurácia počítača:
CPU: Intel Dual-Core 2,0Ghz
RAM: 1GB (768MB) (256MB) zdieľaná na grafický adaptér
HDD: 160GB
fujitsu_4
V prípade, že chcete niečo podobné robiť, presvedčte sa, že danú vec už nemôžete pokaziť a dbajte nato, že to robíte na vlastnú zodpovednosť!
Za prípadné HW škody nenesie portál Windowscentrum žiadnu zodpovednosť. Obrázky sú ilustračné, notebook funguje a normálne sa využíva naďalej, bez problémov. Pozor na teplotu pece, cín sa taví pri 231°C, no vaše plasty sa môžu pokrútiť, preto na doske nenechávajte lepiace pásky, ktoré zlé znášajú teplo. Čas v peci pozorne sledujte a neodchádzajte od nej.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre