BezpečnosťNávody

Ako si môžete vo WhatsApp nastaviť prihlásenie sa cez passkeys a prečo by ste túto funkciu mali používať?

Aplikácia WhatsApp implementuje funkciu Passkeys od Googlu pre rýchlejšie a jednoduchšie prihlasovanie. Pozrite sa, ako ju môžete aktivovať.

Heslá sa dnes považujú za zastaranú technológiu, no zatiaľ nemáme nič lepšie, čím by sme ich mohli nahradiť.  

Spoločnosť Google už dávnejšie predstavila technológiu Passkeys, alebo technológiu prístupových kľúčov. Passkeys predstavujú šifrovanú formu zabezpečenia viazanú na váš účet a portál, na ktorý sa prihlasujete. Pri vytvorení prístupového kľúča sa vytvorí šifrovaný kľúč, ktorý chráni proti zneužitiu účtu a phishingu, pričom užívateľom odpadá potreba pamätať si komplikované heslá.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prístupové kľúče si môžete nastaviť v službách Google, no postupne sa rozšírili aj do aplikácie Uber alebo internetového obchodu eBay. Aj WhatsApp, jedna z najpopulárnejších četovacích aplikácií, už ponúka možnosť prihlásiť sa pomocou prístupového kľúča.  

Vytvorenie prístupového kľúča pre WhatsApp je jednoduché, no potrebujete správcu hesiel, ktorý túto technológiu podporuje, napríklad správcu hesiel Google. Doňho sa prístupový kľúč uloží. Ako si teda vytvoriť passkey pre WhatsApp?

„Ak chcete použiť prístupové kľúče, stačí na odomknutie zariadenia použiť odtlačok prsta, sken tváre alebo cez zámku obrazovky. Odomknutie je o 40 % rýchlejšie ako cez heslo.“

Vytvorenie prístupového kľúča vo WhatsAppe 

Otvorte si aplikáciu a prejdite do nastavení. V nich uvidíte okno účet. Otvorte ho.  

Prístupové kľúče dorazili aj do aplikácie WhatsApp
Zdroj: Vosveteit.sk

Po otvorení by ste hneď druhú možnosť mali vidieť prístupové kľúče. Kliknite si na ňu. Upozorňujeme, že táto funkcia zatiaľ nemusí byť dostupná na všetkých zariadeniach. Ak ju nevidíte, počkajte pár dní a určite sa objaví aj vám. 

Prístupové kľúče dorazili aj do aplikácie WhatsApp
Zdroj: Vosveteit.sk

Po kliknutí na možnosť prístupové kľúče sa vám otvorí ďalšie okno, v ktorom uvidíte jedinú možnosť, vytvorenie prístupového kľúča.  

Prístupové kľúče dorazili aj do aplikácie WhatsApp
Zdroj: Vosveteit.sk

Následne vám WhatsApp vygeneruje prístupový kľúč a vám stačí len kliknúť na možnosť pokračovať.

Prístupové kľúče dorazili aj do aplikácie WhatsApp
Zdroj: Vosveteit.sk

Pri vytváraní prístupového kľúča vám dá WhatsApp na výber, či chcete používať prístupový kľúč po zadaní kódu obrazovky, odtlačku prsta alebo skenu tváre. Následne stačí možnosť potvrdiť a po vytvorení prístupového kľúča získavate možnosť upraviť si ho, alebo si prístupový kľúč zrušiť.  

Prístupové kľúče dorazili aj do aplikácie WhatsApp
Zdroj: Vosveteit.sk

Spoločnosť Google vidí v prístupových kľúčoch budúcnosť a momentálne túto technológiu predstavuje aj na ďalších portáloch a aplikáciách. WhatsApp je momentálne poslednou, ktorá si funkciu implementovala, no je viac než isté, že v budúcnosti zvolia možnosť passkeys aj ďalšie portály alebo služby.  

Výhodou je, že sa prístupový kľúč ukladá do správcu hesiel. Ak používate správcu Google, cez prístupový kľúč sa môžete prihlásiť do WhatsApp aj cez prehliadač Google Chrome, napríklad na počítači.  

Ako sme už spomenuli, funkciu stále nemusí mať k dispozícii každý, no do ďalších zariadení sa dostane postupne. Ak ju tam nevidíte, počkajte pár dní, nanajvýš pár týždňov a dostanete ju aj vy. Odporúčame ale skontrolovať si v Obchode Play, či nemáte dostupnú aktualizáciu. Ak áno, stiahnite si ju a funkcia prístupových kľúčov by sa vám mala objaviť skorej, než keby ste čakali na automatickú aktualizáciu.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close