Spravodajstvo

Ako sa nakupovanie z Číny od 1. júla 2021 skomplikuje? Pozrite sa, čo všetko by ste mali vedieť

Už o 3 mesiace nás čakajú zmeny. Nakupovanie z Číny bude o niečo drahším v prípade tovaru s podprahovou hodnotou.

Mnohí z nás pravidelne nakupujú z Číny prostredníctvom rôznych platforiem, ako je napríklad eBay, Aliexpress, Gearbest a podobne. Dôvodom je cena, ktorá je neporovnateľne atraktívnejšou, ako je v našom regióne, resp. vo všeobecnosti v EÚ. Nakupujúci sú z tohto dôvodu ochotní akceptovať aj dlhšie lehoty doručenia, ktoré sú spravidla 2 až 4 týždne a prípadne aj riziko, že tovar jednoducho nebude doručeným.

Skvelým príkladom takéhoto typu tovaru sú rôzne ochranné sklíčka na displeje našich smartfónov, či obaly. Ktoré si je možné touto cestou kúpiť doslova za pár €. Používatelia môžu takto ušetriť desiatky €. Aktuálne platí, že všetok tovar v hodnote do 22€ je oslobodený od poplatkov, ako je DPH, či CLO. V prípade tovaru, ktorý presahuje hodnotu 22€, ale nedosahuje hodnotu 150€, je potrebné doplácať DPH. V prípade hodnoty tovaru nad 150€, je potrebné doplácať aj CLO, ktoré je vyrubené na základe typu tovaru (pozn. redakcie: viacero druhov tovarov je oslobodených od platenia CLA).

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rok 2021 prinesie zmeny v nakupovaní z Číny

Od 1.1.2021 malo platiť, že všetky zásielky, a to aj s podprahovou cenou, mali byť rovnako preclené, ako každý iný tovar. Pre koncových zákazníkov to malo znamenať doplatok v podobe DPH a to aj pri tovare do 22€. Pri lacnom tovare nejde o žiadne veľké poplatky, problémom však je administratíva. Proces preclenia jednotlivých zásielok je totiž celkom komplikovaný a kto si už prešiel podávaním JCD dokumentom (JEDNOTNÝ COLNÝ DOKLAD), tak vie, že to nie je žiadna sranda. Ide o doklad, ktorým sa deklaruje hodnota dovážaného tovaru a jeho vyplnenie je celkom náročné. Mnohí z nás preto túto administratívu nechávajú na doručovateľské spoločnosti, ktoré si za to účtujú poplatky. Pri tovaroch s nízkou cenou, je tento poplatok však častokrát vyšším, ako samotný tovar, prípadne tovar je tak predraženým, že sa už neoplatí jeho kúpa z Číny.

Kedy nadobudnú nové pravidla platnosť?

Hoci pôvodný harmonogram hovoril, že nové pravidla začnú platiť už začiatkom tohto roka, tak nakoniec sa tak nestalo. Ako informuje ec.europa.eu, tak účinnosť nových pravidiel bola odsunutá od 1. júla 2021.

„Z dôvodu praktických ťažkostí spôsobených opatreniami na potlačenie pandémie koronavírusov sa uplatňovanie nových pravidiel elektronického obchodu s DPH odkladá o šesť mesiacov. Pravidlá sa teda budú uplatňovať od 1. júla 2021 namiesto 1. januára 2021, čím sa členským štátom a podnikom poskytne ďalší čas na prípravu.“ píše ec.europa.eu.

Koľko teda zaplatím za zásielku?

Od druhej polovice tohto roku sa nakupovanie z Číny predraží a to hlavne v prípade tovaru s podprahovou hodnotou. Pre lepšiu ilustráciu, v prípade 10€ tovaru, zákazník doplatí 2€ ako doplatok dane z pridanej hodnoty (DPH) a zároveň, ak nebude schopným vyplniť potrebné tlačivá a vybaviť si administratívu po svojej línii, tak si doplatí ešte poplatok, za spracovanie zásielky. Ten sa môže líšiť od spoločnosti k spoločnosti, ktorá zabezpečuje túto administratívu. V prípade tovaru, ktorý presiahne 150€, bude zákazníkovi vyrubené ešte CLO (v rozpätí 3 až 11%). Tu nám však dovoľte dodať, že viacero druhov tovarov, ako sú napríklad smartfóny, nepodliehajú CLU.

Ide len o tovar z Číny, a nie z európskych skladov

Ako takou náplasťou môže byť, že mnohé nákupné platformy v súčasnosti budujú, alebo už majú vybudované sklady aj na území Európskej únie. V praxi to znamená, že tovar, ktorý je odosielaný už z územia EÚ, tak už nevyhnutnou administratívou prešiel. Pre koncového zákazníka to znamená, že proces doručenia zásielky nebude nijako spomaleným prípadnými konaniami a rovnako sa mu nepredraží samotný nákup. Dôvodom je, že proces vyššie s tovarom už absolvoval predajca.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close