Ako rýchlo pribúdajú nové vírusy? Analytici odhalili číslo, ktoré vyráža dych

Bezpečnostní analytici z BlackBerry hovoria, že nové vírusy pribúdajú ako huby po daždi.

titulka-malware
Zdroj: Unsplash (Markus Spiske), PNGwing, Úprava: Xmobile.sk

Mnohí z nás robia preventívne kroky proti tomu, aby sa nestali obeťou hackerov. Inštalujeme si do telefónu antivírusové aplikácie, neklikáme na podozrivé odkazy a do zariadenia si sťahujeme softvér len z overených zdrojov. No niekedy to jednoducho nestačí a aj tak sa staneme obeťou útočníka.

V posledných rokoch môžeme prakticky každý deň počuť o nejakej hrozbe, ktorá na nás číha v online priestore. Mohlo by sa preto zdať, že útočníci vytvárajú nové vírusy ako na bežiacom páse. Je to ale pravda? Na túto otázku prináša odpoveď BlackBerry Threat Research and Intelligence.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Bezpečnostní analytici zdieľali na svojom blogu analýzu, v ktorej bližšie priblížili výsledky ich bezpečnostného riešenia CylanceENDPOINT™ a počet škodlivých vírusov, ktoré zablokovali medzi decembrom minulého roka a februárom toho súčasné.

Útoky pribúdajú ako huby po daždi, odhaľuje analýza

Podľa publikovanej správy ich nástroj celkovo identifikoval a zastavil 1 578 733 pokusov kybernetických útokov založených na malvéri v sledovanom období. Len pre zaujímavosť, ide o približne 50% nárast útokov v porovnaní s rovnakým obdobím spred roka.

„Útočníci nasadili v priemere približne 17 738 škodlivých vzoriek denne – alebo 12 útokov každú minútu – proti zákazníkom chráneným technológiami BlackBerry.“, hovorí spoločnosť.

Útočníci vytvárajú nové vírusy ako na bažiacom páse

Tieto hrozby zahŕňali 200 454 jedinečných vzoriek malvéru, ktoré sa líšia od predtým zaznamenaných hrozieb. To znamená v priemere približne 2 252 nových vzoriek malvéru nasadených denne alebo inak povedané, približne 1,5 nových vírusov každú minútu. Inými slovami, každú minútu riešenie spoločnosti zaznamenalo 1,5 nového vírusu, resp. 3 nové vírusy každé 2 minúty.

„Tieto čísla dokazujú, že útočníci sú neoblomní a zintenzívnili svoje útoky častými úpravami svojho kódu, aby obišli typické alebo staršie antivírusové riešenia, ktoré sa spoliehajú na zastarané metódy detekcie založené na podpisoch (pozn. redakcie: podpis je súbor znakov alebo vzorov, ktoré sa používajú na rozpoznanie škodlivého softvéru).“

Ak by sme sa pozreli na to, kde útočníci nasadzujú nové vírusy najčastejšie, tak dominujú Spojené štáty, na ktoré smeruje 55% jedinečných útokov. Potom nasleduje Japonsko (9%), Kanada (9%), Brazília (5%) a Mexiko (5%).

Prečo pribúda tak veľa pokusov o útok?!

Výskumníci sa domnievajú, že kybernetické hrozby pribúdajú hlavne z dôvodu, že útočníci okrem iného ponúkajú svoj softvér na prenájom osobám, ktoré nemajú dostatočné technické vzdelanie, aby vytvorili svoj vlastný škodlivý kód. Inými slovami, vytvoria vírus, ktorý prenajímajú „menším rybám“, ktoré následne realizujú útoky na ľudí. Rovnako hovoria, že veľká časť útočníkov pri vývoji nového škodlivého softvéru využíva aj umelú inteligenciu, ktorá im pomáha vytvárať nové varianty vírusov s cieľom obísť existujúce bezpečnostné riešenia.

„Keďže roboty poháňané AI, ako je ChatGPT, budú čoraz pokročilejšie a bežnejšie, ich schopnosti budú nevyhnutne zneužité na škodlivé účely. Obrana proti týmto rastúcim hrozbám si vyžaduje schopnosti prevencie a detekcie, ako aj efektívne spravodajstvo o hrozbách.“, hovoria výskumníci.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre