Facebook radí, ako sa vyhnúť podvodom na sociálnej sieti! Toto by si mal prečítať každý, aby sa nestal obeťou!

Tieto tipy na sociálnej sieti Facebook by ste nemali prehliadať. Zaistíte si tak bezpečnosť a vyhnete sa podvodníkom.

Facebook upozornenie hacker
Zdroj: Vosveteit.sk

Sociálna sieť Facebook je rozšírená medzi veľkým množstvom používateľov v mnohých krajinách, čo prispieva aj k rozširovaniu podvodov na tejto sieti. Útočníci si každý deň vyberajú svoje obete, pričom útokov a pokusov o podvod neustále narastá. Sociálna sieť tak prináša niekoľko tipov k tomu, ako ochrániť svoj účet a nestať sa obeťami týchto podvodníkov. Ak patríte medzi aktívnych používateľov Facebooku, tak by ste tieto tipy rozhodne prehliadať nemali. Nikdy totiž neviete, kedy sa niekto pokúsi o podvod aj na vašom účte, pričom sa môťe tváriť ako váš starý priateľ v núdzi, spoločnosť Meta prevádzkujúca Facebook či dokonca arabský princ, ktorý vám ponúka veľké dedičstvo.

Tieto podvody Facebook využívajú najčastejšie

Niektoré druhy podvodov sociálnu sieť Facebook využívajú častejšie ako iné. Často sa tak vieme stretnúť s podvodmi sľubujúcimi veľké investície. Podvodník si tak od vás vypýta napríklad 100€, pričom sľúbi, že do mesiaca z toho bude 1000€. Ako však dobre viete, tak vašich 100€ už nikdy neuvidíte. Môže ísť napríklad o príležitosť, aby ste si kúpili „dohodnuté zápasy“ na športové podujatia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Populárnymi sú aj romantické podvody, kedy si vás útočník vytipuje, namotá a nakoniec si od vás vypýta väčšie množstvo peňazí. Časté sú aj rôzne formy vydierania, kedy útočník od vás získa citlivé informácie, napríklad šteklivé fotografie, a následne žiada od vás výkupné, aby ich nezverejnil.

romanticky podvod online scam
Zdroj: Pixabay.com (WORSTWANTED a GDJ)

Podvodníci na sieti Facebook vedia využiť vašu dôverčivosť aj v oblasti práce, kedy vám ponúknu skvelú pracovnú príležitosť, pričom budú naliehať na zaslanie osobných údajov alebo finančnej zálohy.

Stretnúť sa vieme aj s podvodmi, kedy vás podvodník kontaktuje ako organizácia, z ktorej ste vyhrali jedinečnú výhru. Aby ste však svoju výhru mohli prevziať, vyžiadajú si od vás menší poplatok vopred.

Podvodna sutaz oznamenie o vyhre
Zdroj: Vosveteit.sk

Taktiež sa vieme stretnúť s ponukami pôžičiek výmenou za menší poplatok vopred a podvodníci sa vedia vydávať aj za dobročinné organizácie, kedy od vás vypýtajú nejaký dar na charitu.

K podvodu môže prísť aj vo chvíli, kedy sa podvodník vydáva za právnika či niekoho, kto vám má sprostredkovať dedičstvo od vášho strateného predka. Zabudnúť však nesmieme ani na podvodné obchody, kedy vám niekto ponúkne výhodný obchod, no po zaplatení vám tovar nikdy nepríde.

Ako si môžete ochrániť svoj účet na Facebooku?

Podvodníci, ktorí útočia na váš účet, zvyčajne praktikujú podobné praktiky, ktorým sa môžeme postupne vyhnúť. V prvom rade nám Facebook odporúča spomaliť a nereagovať okamžite. Podvodníci, ktorí si od vás vypýtajú informácie o vašom účte, bankových informáciách alebo podobne, zvyčajne naliehajú. Vždy si spravte čas a premyslite si, či im chcete vôbec na tieto správy odpovedať.

Správy, ktoré vám prídu od neznámych ľudí si riadne prezrite, nakoľko už samé o sebe zvyčajne vyzerajú podozrivo. Aj vám sa mohlo stať, že vám prišla správa napísaná lámavou slovenčinou, na konci ktorej bol odkaz na nejakú stránku. V takomto prípade na odkaz ani neklikajte, keďže ide s najväčšou pravdepodobnosťou o podvod.

Facebook stalker
Zdroj: Vosveteit.sk (koláž)

V prípade podvodov podvodníci zvyčajne využívajú meno niekoho, koho poznáte, prípadne známej organizácie. Ak sa vám to stane, skúste sa spojiť s danou osobou či organizáciou iným spôsobom, aby ste si overili pravosť správy. Nezabúdajte však na to, že žiadna známa organizácia a ani Facebook si od vás nebude pýtať informácie ku vašej bankomatovej karte či heslá od vašich účtov. Ak vám príde správa alebo žiadosť o priateľstvo od osoby, ktorá prejavuje nasledujúce znaky, dobre si premyslite, či na túto správu či žiadosť o priateľstvo budete reagovať.

  • Ľudia, ktorých nepoznáte, alebo slávni ľudia, ktorí žiadajú peniaze.
  • Profily, ktoré od vás žiadajú poplatky vopred za získanie pôžičky, ceny alebo iných výhier.
  • Ľudia, ktorí tvrdia, že sú priatelia alebo príbuzní v prípade núdze.
  • Ľudia, ktorí vás žiadajú, aby ste presunuli konverzáciu z ich pôvodného účtu na Facebooku.
  • Používatelia, ktorí tvrdia, že chcú s vami rýchlo romantické spojenie, a potom žiadajú peniaze.
  • Správy alebo príspevky so zlými pravopisnými a gramatickými chybami.
  • Správa so žiadosťou o okamžitú odpoveď, pretože niečo nie je v poriadku s vaším online účtom.
  • Správa, ktorá vás jednoducho požiada, aby ste sa prihlásili pomocou sociálnych médií, e-mailu alebo bankového účtu a prečítali si dôležitú správu o službách, ktoré používate online.
  • Účty, ktoré nemajú priateľov, profilovú fotku ani reálne vyzerajúcu aktivitu na Facebooku.

Takýmto spôsobom svoj účet zabezpečte

Aj keď sa pokusom o podvod často vyhnúť nevieme, tak si môžeme svoj účet predsa zabezpečiť. Dôležitá je ale aj prevencia, ktorú by sme mali vykonávať všetci. Začať môžeme tým, že nebudeme klikať na podozrivé odkazy, ktoré nám prídu v správe, prípadne ich objavíme na nástenke osôb. Otvárajte len tie odkazy, ktorým skutočne dôverujete. Svoj Facebook účet aj svoje zariadenie viete ochrániť aj tým, že nebudete sťahovať súbory od ľudí, ktorých nepoznáte. Prostredníctvom týchto súborov sa jednoducho môžu šíriť malvéry, ktoré vedia napadnúť ako účet, tak aj vaše zariadenie.

Neodpovedajte na správy, kde od vás druhá strana vyžaduje vaše heslo, osobné informácie či informácie o vašom bankovom účte. Pre lepšie zabezpečenie vášho Facebook účtu si aktivujte aj dvojfaktorové overenie pri prihlásení a každé jedno heslo využívajte a len raz na jednej platforme. Používajte aj antivírusový softvér pre ochranu zariadenia a aktivujte si upozornenie na každé prihlásenie. Prejdite si aj kontrolou zabezpečenia vášho účtu, ktorú Facebook ponúka. Taktiež si pravidelne vymieňajte heslo pre váš účet.

Chránite svoj účet na Facebooku dostatočne? A stretli ste sa už niekedy s nejakým pokusom o podvod? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre