BezpečnosťNávodySpravodajstvo

Základné kroky, pomocou ktorých sa môžete chrániť pred vírusmi, hackermi, či podvodmi na internete

Prevencie je vždy lepším riešením, ako sa neskôr pasovať s problémami

Internet je vcelku nebezpečným miestom obzvlášť v prípade, ak sa nebránite proti nástrahám, ktoré na nás číhajú z každej strany. Pravidelne môžeme čítať o rôznych škodlivých kódoch, podvodoch na internete, či hackerských útokoch. Otázkou preto tak je, ako sa je  možné brániť proti týmto všade prítomným nebezpečenstvám? Hoci odpoveďou je, že sa nedá ubrániť proti všetkým útokom a nástraham, tak akousi „náplasťou“ môže byť, že mnohým z týchto všadeprítomných rizík, sa dá pomocou preventívnych opatrení vyhnúť. Netreba pritom byť žiaden expert na počítače, či smartfóny.

Zapnite si automatické aktualizácie

Nie je žiadnym tajomstvom, že každý software má bezpečnostné diery. Od Windowsu, cez iOS, až po Android. Chyby vo softwari sú vo všeobecnosti „bránou“ do našich zariadení a súkromia. Ešte v máji sme napríklad informovali o chybe v Bluetooth Classic, ktorá otvorila brány defakto do všetkých zariadení využívajúcich túto technológiu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Odpoveďou na chyby softwaru preto je zapnutie automatických aktualizácií. V prípade smartfónov môžete tak spraviť prostredníctvom obchodu Google Play > Nastavenia > Aktualizácie aplikácií.

Samozrejme, netreba zabúdať ani na aplikácie a software v našom počítači, ktoré sme si nainštalovali prostredníctvom obchodu Microsoft Store. Urobíte tak po otvorení samotného obchodu a otvorenia sekcie Nastavenia, kde môžete zapnúť automatické aktualizácie. Zároveň vám dávame do pozornosti aj nastavenia Windowsu, kde funkciu automatických aktualizácií si môžete prispôsobiť v sekcii Aktualizácie a zabezpečenie.

Používanie antivírusu

Tak ako človek, tak aj počítač sa môže nakaziť. A práve preto je vhodné používať rôzne antivírusové programy. V prípade počítačov vám odporúčame vstavaný Windows Defender, ktorý je pokladaný viacerými expertmi za jedno z najlepších riešení. Ako s ním je možné pracovať, sa môžete dočítať v tomto článku, ktorý sme pre vás pripravili len nedávno.

V prípade Android smartfónov, najlepšou ochranou je vstavaný program Play Protect, ktorý okrem iného ponúka aj nadstavbu oproti základnej verzii. Vo svojej podstate na pravidelnej báze kontroluje aplikácie, ktoré máte nainštalované v smartfóne. Vyvolať ho môžete však aj manuálne prostredníctvom cesty Google Play > Nastavenia > Play Protect > Kontrola aplikácií.

Google Play Protect_Android
Zdroj Vosveteit.sk

Samozrejme, existuje aj viacero alternatívnych nástrojov, základom je však využívanie tých vstavaných, ktoré v súčasnosti ponúkajú dostatočnú ochranu.

Dvojfaktorová autentifikácia

Jedným zo základných, ale stále málo používaným nástrojom, je aj dvojfaktorová autentifikácia, ktorá dokáže vo výraznej miere zbezpečniť fungovanie na internete. Čo to vlastne je? Ide o dodatočnú vrstvu ochrany pri prihlasovaní sa do jednotlivých služieb.

V súčasnosti túto funkciu podporuje už väčšina služieb vrátane sociálnych sietí, či bankových a ďalších finančných aplikácií. Hoci jej prvotné nastavenia trvá niekoľko minút, tak neskôr vám môže zachrániť nie len vaše súkromné dáta, ale aj peniaze. Funkciu je možné aktivovať prostredníctvom nastavení  zabezpečenia v jednotlivých službách. Následne, keď sa budete prihlasovať napríklad do nejakej služby, ako je napríklad Facebook, tak po zadaní hesla, vás aplikácia vyzve, aby ste ešte zadali náhodne vygenerované heslo z mobilnej aplikácie.

Google Authenticator
Google Authenticator
Developer: Google LLC
Price: Free

Skontrolujte si vaše prihlasovacie údaje, či neunikli na verejnosť

Poslednou základnou službou, ktorá dokáže vo výraznej miere znížiť riziko hacknutia jednotlivých účtov, je funkcia internetového prehliadača Chrome, ktorá dokáže skontrolovať vaše prihlasovacie údaje naprieč službami, ktoré používate, či sa nedostali na verejnosť pri nejakom úniku dát. Táto služba funguje za podmienky, ak používate synchronizáciu hesiel naprieč prehliadačom Chrome. Dostať sa k nej môžete prostredníctvom cesty Nastavenia prehliadača > Automatické dopĺňanie > Heslá > Zobrazenie a správa uložených hesiel v účte > Správca hesiel > Check passwords.

Pevne veríme, že ste si medzi základnými radami vyššie našli aj niečo pre seba.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close