APLIKÁCIE A HRYBezpečnosťNávody

Ako môžete odhaliť sledovače, ktoré o vás zbierajú dáta cez váš smartfón a ako ich môžete blokovať?

Pomocou aplikácie TrackerControl môžete nielen odhaliť, ale i blokovať sledovače, ktoré prostredníctvom vášho telefónu o vás zbierajú údaje.

Dáta, dáta a ešte raz dáta. Ide o komoditu, ktorá je v modernom svete čoraz hodnotnejšou. Možno si poviete, že svoje dáta si dobre strážite, nikde bezhlavo nevypisujete žiadne svoje osobné údaje alebo niečo podobné, a preto sa vás tento problém nedotýka. Pravdou však je, že moderné aplikácia vedia zbierať informácie o používateľoch na pozadí zariadenia bez toho, aby ste si to riadne uvedomovali.

Monitoruje niekto moju aktivitu?

Nie je takmer aplikácie, ktorá by nemonitorovala aktivitu svojich používateľov. Vo všeobecnosti delíme sledovače na „frist-party“, čo sú sledovače, prostredníctvom ktorých vývojári monitorujú, ako interagujete s aplikáciou. Tieto sledovače sa nepokladajú za nebezpečné a slúžia najmä za účelom optimalizácie aplikácie. Potom tu máme „Third-party“ sledovače. Ide o sledovače tretích strán, ktoré vývojári aplikácií využívajú najmä za účelom monetizácie svojich aplikácií. Tento typ sledovač monitoruje vašu aktivitu, vaše záujmy, na čo klepnete v rozhraní aplikácie a podobne. Najčastejšie slúžia za účelom lepšieho prispôsobenia reklamy.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako identifikovať sledovače, ktoré monitorujú našu aktivitu?

Dovoľte nám dať vám do pozornosti zaujímavú aplikáciu TrackerControl. Ide o bezplatnú open source aplikáciu, ktorá ja nielen schopnou identifikovať sledovače, ale ich tiež aj blokovať.

TC Slim – Study app tracking
TC Slim – Study app tracking

Potom, ako si nainštalujete aplikáciu, tak uvidíte zoznam s aplikáciami, ktoré máte nahraté v smartfóne. Po rozkliknutí niektorej z aplikácie, otvorte kartu Trackers (Sledovače), kde uvidíte typy povolených sledovačov v aplikácii (pod položkou Trackers Librariers). Rovnako treba uviesť, že na to, aby ste mohli monitorovať sledovače, tak je potrebné, aby ste na karte Trackers mali povolenú možnosť „Monitoring“.  Následne na domovskej obrazovke aplikácie zapnite funkciu raketky „TC Slim“, ako môžete vidieť na prvej snímke obrazovky nižšie. Potom, ak navštívite napríklad prostredníctvom internetového prehliadača Chrome nejakú stránku, tak sa vám s oneskorením pár desiatok sekúnd aktualizuje i zoznam sledovačov, ktoré uvidíte na karte Trackers, keď zrolujete ponuku nižšie. Viď tretiu snímku obrazovku.

Okrem iného, zaujímavou kartou je i karta „Countries“, kde môžete vidieť, do ktorých krajín vaše dáta smerujú. Treba však uviesť, že táto karta nemusí byť presnou a to z dôvodu, že aplikácia sa spolieha na DNS údaje a IP adresu.

TrackerControl_3
Zdroj: Vosveteit.sk

Ako možno blokovať sledovače?

V prípade, ak by ste chceli obmedziť aplikáciám, aby sledovali vašu aktivitu, tak môžete za týmto účelom využiť funkciu VPN.

„TrackerControl používa funkciu VPN systému Android na lokálnu analýzu sieťovej komunikácie aplikácií na zariadeniach so systémom Android. To sa dosiahne prostredníctvom lokálneho servera VPN, aby sa umožnila analýza sieťovej prevádzky pomocou TrackerControl. Nevyžaduje si to  žiaden root zariadenia, a ani iné siete VPN. Nepoužíva sa žiadny externý server VPN,“ píšu vývojári aplikácie na svojich stránkach.

Druhým dychom treba uviesť, že využívaním tejto funkcie môžete ovplyvniť funkčnosť aplikácií, v ktorých dochádza k blokovaniu sledovačov. Niektoré sledovače sú totiž nevyhnutné na to, aby aplikácie riadne fungovali. Rovnako treba povedať, že aplikácia TrackerControl nepodporuje VPN siete a ani súkromné DNS.

Ďalej musíme uviesť, že v prípade aplikácie TrackerControl z obchodu Google Play, sa nám nepodarilo zablokovať sledovače, na čo upozorňujú i vývojári aplikácie. Dôvodom sú pravidlá obchodu Play, kde funkcie blokovania sú vo všeobecnosti zakázanými. V praxi to znamená, že s aplikáciou stiahnutou z obchodu Play, môžete len monitorovať, kto o vás zbiera údaje.

V prípade, ak by ste ich chceli sledovače i aktívne blokovať, tak budete potrebovať „neosekanú“ verziu aplikácie s plnými funkciami. Tu môžete stiahnuť  z obchodu F-Droid prostredníctvom odkazu nižšie. Prípadne si môžete stiahnuť aplikáciu i z oficiálnych stránok vývojárov. Následne ako stiahnete aplikáciu, tak je potrebné zapnúť funkciu „raketky“.

TrackerControl
TrackerControl
Developer: Oxford HCC
Price: Free

Ako môžete vidieť nižšie, tak v prípade, ak aplikáciu nakonfigurujete správne (zapnete funkciu raketky a povoľíte pri aplikáciách funkciu Monitoring), tak by ste mali neskôr vidieť, ako budete pracovať s konkrétnou aplikáciu, že došlo k blokovaniu sledovačov. Viď druhú snímku obrazovky nižšie.

Pevne veríme, že tip na aplikáciu vás zaujal.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez WhatsApp kanály
Zobraziť komentáre
Close
Close