Ako rozpoznáte, že profil na sociálnej sieti spravuje profesionálny dezinformátor?!

Ako spoznáte, že profil na sociálnej sieti, z ktorého čerpáte informácie, spravuje profesionálny dezinformátor? Toto sú znaky podvodného účtu!

Facebook falosny ucet dezinformacie
Zdroj: TY Lim / Shutterstock.com a FuzzBones / Shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Neúplné alebo zavádzajúce citácie

Nemenej dôležitým znakom je aj citovanie zdrojov. Tieto podporné argumenty sú často vytrhnuté z kontextu alebo sa dezinformátori odvolávajú na pseudovedcov či pochybné zdroje. Dobrým príkladom je dezinformácia, ktorú šíril profil „Nahnevaná Jajna Fraiserová“, ktorá vytrhla pár viet z dvojhodinového videa. V tomto konkrétom prípade išlo o to, že ukrajinský prezident hovoril o hypotetickej situácii, kedy by sa Američania zapojili do konfliktu na Ukrajine. No profil „Nahnevanej Janky“ účelovo vystrihol časť rozhovoru, kedy to prezident povedal v súvislosti s tým, že by Rusko napadlo NATO. Inými slovami, hovoril o hypotetickej situácii, ktorú ale falošný profil prekrútil s tým, že Američania už posielajú vojakov do bojov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Často menia názor

Ďalším častým znakom, že profil, z ktorého čerpáte informácie nie je v poriadku je, keď často mení názor, ako „fúka vietor“. Dezinformátori sa často prispôsobujú situácii a menia svoje stanoviská, aby dosiahli želaný vplyv. Častokrát sa k jednej a rovnakej situácii zaujmú aj dve či tri stanoviská. Ich cieľom je zmätenie a destabilizácia verejnej mienky. Ak si všimnete časté menenie stanovísk u určitého profilu bez jasného zdôvodnenia, môže to naznačovať dezinformáciu.

Ak narazíte na znaky vyššie, tak predtým, ako preberiete informáciu alebo s ňou začnete ďalej pracovať, zvážte, či ide o vierohodný profil, aby ste sa vyhli tomu, že budete zdieľať nezmysel.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre