Ako odstrániť svoje súkromné údaje z dokumentov? Vedeli ste, že z dokumentov v PC možno vyčítať citlivé údaje?!

Vytvárate alebo upravujete dokument, no nechcete, aby pritom svietilo vaše meno? Týmto spôsobom viete vymazať všetky osobné údaje dokumentu.

windows zmazanie údajov z dokumentov
Zdroj: Microsoft, flaticon.com

Ak ste niekedy pracovali s akýmkoľvek dokumentom v prostredí operačného systému Windows tak viete, že každý takto vytvorený súbor si ukladá aj údaje o jeho tvorcovi. Malý náhľad sa vám zobrazí už iba po prejdení myšou na ikonu daného súboru. Detailnejšie informácie viete následne nájsť po otvorení konkrétneho dokumentu. Zväčša ide o meno a priezvisko autora, prípadne viete nájsť aj názov počítača, či kedy bol dokument naposledy upravený. Najmä zdieľanie mena sa ale nemusí páčiť každému. Preto si dnes ukážeme, ako viete tieto informácie zatajiť.

Zdieľaný dokument bez autora

Dôvodov, prečo človek nechce zdieľať svoje meno v riadku s názvom autor je mnoho. Tým hlavným je ale to, že keď sa dokument bude šíriť ďalej, tak každý človek si vie dohľadať pôvodného autora. Poďme sa preto pozrieť na to, ako viete takéto osobné údaje vymazať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Najprv začneme so súbormi v prostredí Windows. Ide o rôzne PDF súbory, fotky či videá, ale nie o dokumenty z balíka Office. O nich si povieme neskôr. Ak ale idete vymazať údaje súboru, tak ho nájdite a kliknite naň pravým tlačidlom myši. Z otvoreného menu vyberte možnosť Vlastnosti.

vymazanie údaju windows súbor 1
Zdroj: vosveteit.sk

V otvorenom okne sa prekliknite do sekcie Podrobnosti. Následne kliknite na zvýraznený text v spodne časti okna (Odstrániť vlastnosti a osobné údaje).

vymazanie údaju windows súbor 2
Zdroj: vosveteit.sk

To vám otvorí ďalšie okno, v ktorom si viete vybrať, či má Windows vytvoriť kópiu súboru s odstránenými vlastnosťami, alebo si viete vybrať, ktoré konkrétne údaje chcete vymazať. Svoj výber potvrďte tlačidlom OK.

vymazanie údaju windows súbor 3
Zdroj: vosveteit.sk

Odstránenie údajov z Office dokumentu

Pri súboroch balíka Office vie byť postup rovnaký, ako v prípade vyššie, no tieto dokumenty si často ukladajú aj ďalšie dáta, ku ktorým týmto spôsobom neprídete. Takýto dokument preto treba otvoriť. V ľavom hornom rohu následne kliknite na Súbor, čo vám otvorí akési menu. V ňom prejdite do sekcie Informácie.

zmazanie údajov windows office 1
Zdroj: vosveteit.sk

Následne kliknite na Zistiť problémy pri nadpise Skontrolovať dokument. V malom menu kliknite na možnosť Skontrolovať dokument. Potom už iba zaškrtnite všetky druhy údajov, ktoré chcete vyhľadať a vymazať. Svoj výber potvrďte tlačidlom Skontrolovať. Po prejdení kontroly už iba kliknite na Odstrániť všetky pri tých dátach, ktoré Office našiel.

zmazanie údajov windows office 2
Zdroj: vosveteit.sk

Pevne veríme, že vám tento návod pomôže k lepšej správe súborov v operačnom systéme Windows.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre