BezpečnosťNávodyZariadenia

Ako môžete spravovať vaše nastavenia ochrany údajov, ktoré zdieľate s Google a prečo by ste si ich mali pozrieť?

Google vlastní obrovské množstvo našich dát. Pomocou týchto nastavení si lepšie uchránite súkromie.

V dobe cloudových úložísk je súkromie mimoriadne dôležité. Na serveroch jednej spoločnosti môžete mať uloženú mailovú konverzáciu, fotky, videá, alebo iné dôležité súbory. Príkadlom je Google.

Táto spoločnosť ponúka naozaj  „takmer všetko“ a preto má aj obrovské množstvo našich citlivých dát. Ochranu nášho súkromia garantujú pravidlá, ktoré boli od roku 1999, kedy vznikli, približne 40-krát aktualizované, píše portál PC Mag. V priemere sa zmluvy aktualizujú tri, alebo štyrikrát do roka. Zároveň si však môžete pozrieť archív všetkých predchádzajúcich zmlúv.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tie sa menia, buď tak, aby vyhovovali samotnému Googlu, alebo aby boli v súlade so zákonmi a reguláciami, ktoré musí spoločnosť dodržiavať. Príkladom je zákon o GDPR, ktorý podnietil výrazné zmeny v tom, ako spoločnosti narábajú s citlivými dátami. Hoci sú tieto zmeny v plnej platnosti, svoje súkromie si môžete chrániť aj týmito nastaveniami.

Tieto nastavenia by ste nemali prehliadať. Dôvodom je, že pravdepodobne ani netušíte, koľko informácií o vás Google vie a predpokladáme, že ak by ste to vedeli, pravdepodobne by ste ich vedome nezdieľali.

Nastavenia Google

Ak používate Chrome, kliknite na vašu ikonku v pravom hornom rohu, na domovskej stránke. Okrem prihlásených účtov tam nájdete tlačidlo spravovať účet Google, na ktoré kliknite. Ak používate iný prehliadač, otvorte si Gmail a cez aplikácie Googlu sa dostaňte k vášmu účtu.

Spravovanie účtu Google
Zdroj: vosveteit.sk

Hneď na úvodnej stránke uvidíte dve mimoriadne dôležité možnosti, Ochrana súkromia a prispôsobenie, alebo ochrana zabezpečenia. Pri každej možnosti nájdete tlačidlo, ktoré vás dostane ďalej.

Možnosti ochrany súkromia
zdroj: vosveteit.sk

Nastavenie zabezpečenia

Začnime s ochranou zabezpečenia, ktorá je oveľa priamočiarejšia. Keď kliknete na možnosť ochrániť svoj účet, dostanete sa na stránku, kde je veľa kolóniek. Vedľa ich názvov uvidíte buď zelenú, oranžovú, alebo červenú guličku. Ide o rôzne nastavenia zabezpečenia, ako napríklad heslá, alebo zariadenia, ktoré sa do účtu pripájali.

Google nastavenia zabezpečenia
Zdroj: vosveteit.com

Ak vám všetko svieti na zeleno, váš účet je zabezpečený a nemáte sa čoho báť. Ak vidíte oranžovú, alebo červenú farbu, vyskytol sa nejaký problém. V tomto prípade môže ísť o neznáme zariadenie, ktoré sa do účtu pripojilo, alebo heslá, ktoré boli prelomené. V tomto prípade vás Google navedie, ako chybu opraviť.

Nastavenia súkromia

Keď sa vrátime späť do účtu Google, klikneme na možnosť Ochrana súkromia a prispôsobenie. Tu máte k dispozícii oveľa viac nastavení. Nájdete tu všetko, od aktivity na internete, cez históriu YouTube vyhľadávaní, až po históriu vašej polohy. V rámci týchto nastavení, môžete vypnúť ukladanie týchto údajov, ale aj nastaviť ich automatické odstraňovanie. Rovnako si môžete prispôsobiť aj prispôsobovanie reklamy, ktorú vidíte na internete.

Google nastavenia súkromia
Zdroj: vosveteit.sk

Nižšie nájdete údaje, ktoré môžete zdieľať s inými používateľmi. Tu si môžete nastaviť, čo z vášho profilu bude viditeľné, alebo kto bude mať prístup k vašej polohe, či k iným údajom.

 

Google zdieľanie dát s inými užívateľmi
Zdroj: vosveteit.sk

Zaujímavé sú aj ďalšie možnosti. Okrem odstránenia Google účtu si môžete nastaviť, čo sa s ním stane v prípade dlhšej neaktivity. Táto možnosť je ale určená skôr pre tých, ktorý myslia naozaj ďaleko do budúcnosti.

Čo sa stane s účtom po dlhšej neaktivite?
Zdroj: vosveteit.sk

Nikto totiž nežije večne, no už teraz si viete nastaviť, čo sa s vašim účtom Google stane po vašej smrti.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close