BezpečnosťNávodySpravodajstvo

Ako môžete skontrolovať, či vaše prihlasovacie údaje do rôznych služieb neboli hacknuté?

Pozrite sa na tieto nástroje, prostredníctvom ktorých môžete odhaliť, či vaše účty do rôznych služieb, neboli v minulosti hacknuté.

V priebehu posledného roka mnohí z nás využívajú internet v oveľa väčšej miere, ako tomu bolo doposiaľ. Dôvodom je aktuálne prebiehajúca pandémia pričom veľká časť pracovného života, sa presunula do online prostredia. Samozrejme, táto zmena spolu so sebou priniesla i zvýšený záujem hackerov pričom sme mohli byť svedkami i viacerých únikov dát.

Dobrý príkladom môže byť i únik dát z úvodu minulého roka, kedy sa na verejnosť dostali osobné údaje 530 miliónov používateľov sociálnej siete. Tie sa mimochodom na dark webe predávali po pár dolároch za kus. Konkrétne hovoríme o 20 dolároch. Rovnako treba povedať, že ani iné platformy a sociálne siete, sa nevyhli hackerským útokom. Za spomenutie stojí pripomenúť i únik informácií o 1,3 milióna účtoch zo sociálnej siete Clubhouse.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako zistiť, či ste sa stali obeťou hackerského útoku?

Hneď v úvode treba uviesť, že sa nedá na 100% odhaliť, či ste sa stali niekedy obeťou hackerského útoku, bohužiaľ. Na druhej strane, v prípade, ak ste sa stali v minulosti obeťou hackerov a vaše údaje sa dostali na verejnosť, tak prostredníctvom služby haveibeenpwned.com je vysoká pravdepodobnosť, že to odhalíte. Dôvodom je, že ide o službu, ktorá sumarizuje známe úniky dát. Ako služba funguje? Je to jednoduché!

Potom, ako otvoríte stránku, tak uvidíte prázdne pole, do ktorého vložte váš e-mail. Následne kliknite na tlačidlo „pwned?“.

bol moj ucet hacknuty_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Následne, ak sa váš e-mailový účet nachádza v niektorej z už verejných databáz s prihlasovacími údajmi, tak uvidíte hlášku „Oh no — pwned!“. Rovnako, ako môžete vidieť na prvej snímke nižšie. Následne, keď zrolujete stránku nižšie, tak uvidíte i úniky dát, v rámci ktorých sa našli vaše prihlasovacie údaje. Pri službách, kde došlo k úniku dát, určite odporúčame zmeniť si prihlasovacie údaje.

Či váš účet bol hacknutý, môžete zistiť i cez prehliadač Chrome

Rovnako vám dávame do pozornosti i nástroj v prehliadači Chrome, prostredníctvom ktorého môžete odhaliť, či bol váš účet v niektorej zo služieb hacknutý. Treba však uviesť, že funkcia funguje len za podmienky, že máte nastavené automatické ukladanie prihlasovacích údajov do prehliadača. K funkcii sa dostanete potom, ako kliknete na tri bodky v pravom hornom rohu a otvoríte si nastavenia prehliadača. Následne z ponuky vyberte možnosť Ochrana súkromia a zabezpečenia. V rámci ponuky Kontrola bezpečnosti, zvoľte možnosť Skontrolovať.

Kontrola ci nedoslo k unikatu prihlasovacich udajov cez prehliadac Chrome_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Následne, po krátkej chvíli uvidíte report. V prípade, ak došlo k úniku dát, tak uvidíte výkričník pri prihlasovacích údajov. Následne je potrebné kliknúť na položku Heslá kde uvidíte, v ktorých službách došlo k úniku dát.

Kontrola ci nedoslo k unikatu prihlasovacich udajov cez prehliadac Chrome_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Pevne veríme, že pomocou tipov vyššie sa vám podarilo odhaliť potenciálne účty, ktoré boli v minulosti hacknuté.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close