Ako môžete predísť tomu, aby sa vám vypálili pixely na obrazovke smartfónu?

AMOLED displeje sú populárne najmä vďaka kvalitnému zobrazovaniu obsahu, no zároveň vedia narobiť problémy ohľadne vypálených pixelov.

vypaleny pixel smartfon obrazovky
Zdroj: Vosveteit.sk

AMOLED displeje sú mimoriadne populárne vďaka kvalitnému zobrazovaniu obsahu. A aj keď so sebou prinášajú veľa výhod, tak sa bohužiaľ nájdu aj nevýhody. Jednou z nich je vypaľovanie displeja, konkrétne jednotlivých pixelov. Každý pixel totiž funguje samostatne a jeho vypálením viete znepríjemniť celkový zážitok z používania. Predsa len nikto nechce mať veľký displej a v strede čiernu bodku, ktorú by si všimol aj slepý. Existuje ale niekoľko tipov, ako spomaliť starnutie pixelov a my sa na nich spoločne pozrieme.

Vyhýbajte sa (nielen) svetlým widgetom

Statické obrázky vypaľujú pixely oveľa rýchlejšie, ako keď sa dynamicky mení obsah na obrazovke. Tie totiž neustále zobrazujú jeden a ten istý obraz, respektíve konkrétnu farbu. V tomto robia najväčšiu škodu widgety, ktoré máme na domovskej obrazovke neustále, najmä ak ide o svetlé farby, ktoré robia AMOLED displeju najväčší problém. Preto sa snažte aspoň zmeniť farbu na tmavú, prípadne pravidelne meňte pozíciu daného widgetu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
widget doprava
Zdroj: Google

Podobne ako widget, tak aj softvérové tlačidlá nie sú úplne vhodné. V takom prípade vám odporúčame využívať gestá, ktoré žiadne tlačidlá na spodku obrazovky nepotrebujú. Nielenže sa vám zväčší úžitková plocha, no zároveň trochu odľahčíte aj váš displej. Ten sa vám za to poďakuje.

Skrývanie výrezu pre fotoaparát

Výrez na fotoaparát (notch) skúšajú zamaskovať viacerí výrobcovia smartfónov. Jedným riešením je aj pridanie akéhosi čierneho pásu, ktorý celý notch zakryje. To je ale rovnaká situácia, ako vyššie so softvérovými tlačidlami. Neustále zobrazovanie rovnakého čierneho pásu nie je vhodné, pretože pixely sa opotrebujú rýchlejšie. A aj keď je zobrazovanie čiernej pre AMOLED displej lepšie, než zobrazovanie iných farieb, tak by ste sa takémuto statickému pásu mali vyhnúť. Pre lepšiu ilustráciu si predstavte automobil, ktorý niekoľko rokov stojí na jednom mieste a rovnaké auto, ktoré pravidelne jazdí. A hoci by ste povedali, že auto čo stojí na jednom mieste bude v lepšej kondícii, tak to nie je pravda. Existuje tu to totiž efekt únavy materiálu. Podobne funguje aj displej.

Xiaomi ako skryt notch
Zdroj: Vosveteit.sk

Menej hrania hier

Hranie hier je určite dynamické. Obsah na obrazovke sa neustále mení, aj keď nie úplne všetok. Po bokoch obrazovky totiž často máme rôzne ukazovatele, ktoré sa nemenia až tak často, prípadne vôbec. Ide napríklad o zobrazenie ovládača, či statusu zdravia alebo počtu životov. To sú ďalšie statické obrázky, ktoré máme počas hrania zapnuté aj niekoľko hodín. Preto si určite ustrážte aj čas, ktorý strávite hraním hier. Samozrejme, pár desiatok minút hrania hier telefónu neuškodí.

Potrebujú smartfóny herný režim?
Zdroj: Unsplash (SCREEN POST)

Pravidelná zmena pozadia

Aj pozadie vie byť problémom, pretože zväčša ide o statický obrázok. Určite preto vyskúšajte pravidelnú zámenu pozadia. Uvidíte, že váš smartfón to oživí a zároveň trochu ušetríte aj váš displej.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre