Ako môžete ovplyvniť odporúčania filmov a seriálov na Netflixe, aby boli adresnejšie?

Pomocou týchto tipov môžete získať adresnejšie odporúčania na obsah, ktorý vám ponúka Netflix.

Netflix_filmy a serialy
Zdroj: Vosveteit.sk, Netflix logo

V súčasnosti najväčšou streamovacou platformou s filmami a seriálmi na svete je Netflix. Dôvodom sú nielen kvalitné tituly, ale aj odporúčania filmov a seriálov, ktoré sú nám šité na mieru. Odporúčania ako také majú však aj jeden neduh, častokrát sa v nich „zacyklíme“ pričom nám navrhujú obsah, ktorý sme buď už videli alebo nás nezaujíma. Otázkou je, dá sa tento algoritmus ovplyvniť?

Čo vplýva na odporúčania obsahu na Netflixe?

Predtým, ako sa vrhneme do jednotlivých nastavení, tak je dobré vedieť, čo vplýva na odporúčania obsahu, ktorý nám platformu zobrazuje. Tak, ako aj v prípade sociálnych sietí, tak aj Netflix sleduje záujmy a interakcie používateľov. Ide napríklad o to, ako dlho pozeráte konkrétne filmy a seriály (ktoré sú roztriedené do rôznych kategórií). Spoločnosť ďalej sleduje históriu obsahu, aký ste sledovali, kde je predpoklad, že ak pozeráte nejakú kategóriu či typ obsahu pravidelne, tak budete o neho mať záujem aj neskôr. Ďalej sa pozerá aj na to, aké filmy a seriály si ukladáte do vášho watch listu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rovnako sa algoritmus pozerá aj na to, ktoré filmy a seriály označujete, že sa vám páčia alebo naopak. Netflix rovnako hovorí, že sleduje aj to, či sa vrátite k niektorému seriálu, aby ste si ho pozreli opätovne, alebo ako často pozastavujete sledovanie videí, či pretáčate filmy a seriály a podobne. Všetky tieto dáta následne platforma spracováva, aby vám navrhla pre vás „ušitý“ obsah.

Ako môžeme ovplyvniť odporúčania, ktoré vidíme?

Je nesmierne náročné mať tento algoritmus pod kontrolou, treba však povedať, že ho viete cielene ovplyvniť. Ako sme už vyššie naznačili, tak odporúčania z veľkej časti sú odrazom vašej minulej aktivity. Prvou základnou funkciou, ktorú by ste nemali preto prehliadať je, aby ste označovali filmy, ktoré sa vám páčia alebo nepáčia.

Netflix oznacovanie obsahu_paci nepaci
Zdroj: Vosveteit.sk

Samozrejme, ako plynie čas, tak sa vám menia aj preferencie. Preto odporúčame z času na čas pozrieť sa aj na históriu obsahu, ktorý ste označili, že sa vám páči alebo nepáči. Urobiť tak môžete pomocou tohto odkazu.

netflix historia obsahu co sa paci a nepaci
Zdroj: Vosveteit.sk

Premažte sa si „Continue Watching“ list

Prostredníctvom týchto nastavení môžete rovnako z vašej histórie odstrániť aj filmy, ktoré vám „kazia“ algoritmus. Ide o filmy, ktoré ste začali pozerať, ale nedopozerali ste ich napríklad z dôvodu, že vás nezaujiali. S týmto problémom sa môžete stretnúť najmä v situáciách, ak jeden profil využíva viacero osôb. Preto vo vrchnej časti ponuky, ktorú ste si otvorili v predošlom kroku, prekliknite na „Watching“, resp. „Pozerám sa“. Následne môžete odstrániť jeden film za druhým, resp. seriály, aby sa vám nezobrazovali v zozname sledovaných videí. Rovnako tento údaje bude odstránený aj z vašej minulej aktivity.

Netflix_historia obsahu ktory som pozeral
Zdroj: Vosveteit.sk

Prípadne, odstrániť obsah môžete aj z rozhrania smartfónu potom, ako kliknete na tri zvislé bodky pri obsahu a následne zvolíte možnosť odstrániť.

Nastavte si špecifický účet

Jedným z častých tipov, ako sa môžete dostať k obsahu, ktorý vás zaujíma, je prostredníctvom vytvorenia špecifických profilov. Netflix ponúka vytvorenie aj ďalších profilov, kde môžete algoritmus ovplyvniť, aby vám zobrazoval obsah zo špecifického žánru. Napríklad, ak ste milovníkom hororov, tak si navoľte len horory a využite možnosť označenia filmov, ktoré patria do kategórie hororov. Algoritmus vám bude následne zobrazovať v tomto špecifickom profile len hororové filmy, či seriály.

Vytvorenie profilu_netflix
Zdroj: Vosveteit.sk

Skryté kategória filmov a seriálov

Dovoľte nám zároveň dať vám do pozornosti článok, kde sme sa venovali téme skrytých kategórií filmov a seriálov naprieč Netflixom. Ku jednotlivým skrytým kategóriám sa môžete dostať pomocou tajných kódov. Ich zoznam nájdete v tomto článku. Rovnako, ako v predošlom prípade, aj v tomto využite funkciu označenia špecifických filmov, či seriálov.

Začnite s čistým kontom

Ak vám ani jedno nastavenie vyššie nepomohlo, tak riešením môže byť aj nové konto. Nie, nemusíte sa báť, že by ste sa museli registrovať na novo. Nastavenia Netflixu umožňujú reštartovanie vášho účtu v dôsledku čoho dôjde k odstráneniu dát, na základe ktorých dochádza k prispôsobeniu obsahu. K týmto nastaveniam sa dostanete prostredníctvom ikony vášho profilu a následne kliknite na možnosť spravovania vášho profilu. V ďalšom kroku zvoľte možnosť jeho odstránenia. Netflix vám potom ponúkne možnosť ponechania vášho účtu pričom vás upozorní, že dôjde k odstráneniu vašich dát.

Netflix_restartovanie algoritmov a odstranenie dat
Zdroj: Vosveteit.sk

Pevne veríme, že tipy na funkcie vyššie vám pomôžu, aby ste sa dostali k adresnejšiemu obsahu. Poznáte aj vy nejaké iné finty, ako sa dostať k adresnejšiemu obsahu? Dajte nám ich vedieť nižšie v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre