Návody

Ako môžete mať spotrebu mobilných dát pod kontrolou? Tieto nastavenia neprehliadajte!

Spotrebu dátového balíčka si musíme neraz kontrolovať. Pomocou týchto trikov viete túto spotrebu znížiť a zároveň ušetríte aj svoju batériu.

Dátové balíčky si vo väčšine prípadov musíme ustrážiť. Aj keď sa operátori predháňajú v tom, kto má lepšie nekonečno, tak v skutočnosti má aj to nekonečno nejaký ten koniec. Prístup na internet dnes využíva takmer každá aplikácia a preto je vhodné mať prehľad o tejto spotrebe, ináč vás vie účet na konci mesiaca poriadne prekvapiť. Poďme sa preto pozrieť na triky, ako viete túto spotrebu znížiť, no a popritom viete ušetriť aj nejaké to percento energie.

Skontrolujte si spotrebu dát

Úplným obmedzením prístupu k dátam by ste nič nevyriešili, pretože väčšina aplikácií by bola prakticky nefunkčná. Vhodné je ale skontrolovať to, ktorá aplikácia má akú spotrebu dát. Pri niektorých aplikáciách to totiž vie byť omnoho viac, než si myslíte. V nastaveniach preto vyhľadajte pojem Spotreba dát, prípadne túto sekciu nájdite v časti Mobilné siete. To by vám malo otvoriť zoznam, kde uvidíte spotrebu dát každej aplikácie zvlášť. Dostupný by mal byť aj filter, ktorý vám ukáže spotrebu za deň, prípadne za týždeň alebo mesiac. Nezabudnite na to, že je potrebné prekliknúť sa na spotrebu dát cez Mobilné siete. Dôvodom je, že viacero aplikácií je nastavených tak, že sťahuje väčšie súbory cez Wi-Fi. V tomto prípade ale nepotrebujete šetriť dátami.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
spotreba dát zoznam
Zdroj: vosveteit.sk

Po kliknutí na konkrétnu aplikáciu sa vám okrem grafu vedia poskytnúť viaceré možnosti, pri ktorých sa je vhodné zastaviť. Prvou je úplné obmedzenie prístupu k dátam. Vypnutie tejto možnosti vám odporúčame v prípade, keď nechcete, aby mala aplikácia žiadny prístup k dátam a to ani vtedy, keď ju používate. Takto viete ušetriť množstvo megabajtov z vášho dátového balíčka.

podrobnosti spotreby dát
Zdroj: vosveteit.sk

Druhou možnosťou je obmedzenie dát iba na pozadí. Aplikácia totiž vie pristupovať k internetu aj vtedy, keď ju priamo nevyužívate. Vypnutím tejto možnosti sa aplikácii na pozadí zakáže prístup k mobilným dátam.

Obmedzenie prístupu cez Správcu aplikácií

Ak chcete ale celý problém riešiť viac komplexne, tak treba prejsť do Správcu aplikácií, kde si otvorte konkrétnu aplikáciu. Následne nájdite možnosť Obmedzenie používania dát. V tejto sekcii viete vypnúť nielen prístup k Wi-Fi, ale aj k mobilným sieťam podobne ako v návode vyššie. Úplné vypnutie prístupu ale znovu odporúčame iba v prípade, ak nechcete, aby mala aplikácia akýkoľvek prístup k internetu.

obmedzenie používania dát
Zdroj: vosveteit.sk

Chod aplikácie na pozadí vám odporúčame zmeniť skôr v nastaveniach batérie, prípadne viete toto obmedzenie zapnúť aj práve v správcovi konkrétnej aplikácie. Či už obmedzenie dát alebo celkového chodu na pozadí sa taktiež pozitívne prejaví aj na výdrži vašej batérie. Tá je totiž zaťažené menším počtom procesov. Aj preto nie je na škodu mať prehľad o tom, akú spotrebu dát majú vaše aplikácie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close