Ako môžete cez Gmail odosielať šifrované e-maily? Pozrite sa, zvládne to každý!

Pozrite sa, ako môžete odosielať prostredníctvom Gmailu šifrované e-maily. Dopomôže vám k tomu rozšírenie pre Chrome, FlowCrypt.

Gmail
Zdroj: unsplash.com (Solen Feyissa)

Službu Gmail od Googlu netreba nejako veľmi predstavovať, mnohí z nás ak nie všetci ju používame niekoľkokrát denne. E-maily v tejto aplikácii sa zobrazujú prehľadne a celý proces, či už čítania alebo odosielania, je veľmi intuitívny a jednoduchý.

Kde má ale Gmail nedostatky? Gmail a celkovo Google nikdy nebol známy nejakou prílišnou ochranou súkromia svojich používateľov. Koniec koncov, Google žije z reklám a tým, že vie sledovať našu aktivitu, vie oveľa lepšie cieliť reklamu. Na tému upozornil web androidauthority.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako zašifrovať e-maily?

Roky naspäť bol tento proces oveľa viac zdĺhavý. Bola potrebná inštalácia PGP, nastavenie šifrovacích kľúčov bol jeden veľký horor a nakoniec to ani nemuselo vyjsť kvôli jednému chybnému kroku.

Tomuto je však koniec. Ak používate prehliadač Chrome, tak si určite nainštalujte rozšírenie FlowCrypt. Nastavenie a následné šifrovanie e-mailov je pomocou tohto rozšírenia úplné jednoduché, veď presvedčte sa sami.

FlowCrypt: Encrypt Gmail with PGP
FlowCrypt: Encrypt Gmail with PGP
šifrovanie 1
Zdroj: vosveteit.sk

Po nainštalovaní rozšírenia z webového obchodu vás FlowCrypt vyzve na vytvorenie PGP kľúča. Je tu aj možnosť zadania kľúča, ktorý ste používali v minulosti, no my odporúčame vytvorenie nového.

šifrovanie 2
Zdroj: vosveteit.sk

Je potrebné vytvorenie frázy, čím je dlhšia, tým je lepšia. Farba pod riadkom na vyplnenie frázy vám ukazuje silu frázy. Odporúčame ju vyplniť minimálne do hodnoty Great, dosiahnuť môžete až hodnotu Perfect. Taktiež odporúčame zaškrtnúť možnosť Remember Pass Phrase, aby ju od vás prehliadač neustále nevyžadoval.

šifrovanie 3
Zdroj: vosveteit.sk

Kliknutím na Create and Save ste práve vytvorili šifrovací kľúč. Ak po tomto kroku otvoríte Gmail, uvidíte v mieste tlačidla nového e-mailu, tlačidlo Secure Compose. Kliknutím naň budete môcť napísať zašifrovaný e-mail.

šifrovanie 4
Zdroj: vosveteit.sk

Miesto klasického okna sa otvorí okno so zeleným nádychom, v ktorom podobne ako v klasickom Gmail okne vyplníte všetky údaje a zašlete e-mail kliknutím na Encrypt, Sign and Send.

šifrovanie 5
Zdroj: vosveteit.sk

Tak, a môžete zasielať šifrované e-maily. Je ale nutné podotknúť, že ak druhá strana nepoužíva služby FlowCrypt, tak vás na to e-mail upozorní a vyzve vás na zaheslovanie správy. Heslo potom s druhým účastníkom budete musieť zdieľať iným spôsobom. Pre lepšiu ilustráciu, druhej strane dôjde e-mail, ako môžete vidieť nižšie, pričom na jeho riadne otvorenie bude potrebovať heslo.

Pevne veríme, že tip na funkciu vás oslovil.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre