Ako hackeri z Anonymous pomáhajú Ukrajine v boji voči agresii Ruska a čo sa im podarilo doposiaľ dosiahnuť?

Nejde len o znefunkčnenie internetových stránok. Útoky hackerov sú oveľa sofistikovanejšie, ako sa na prvý pohľad môže zdať.

anonymous-kyberneticky-utok-na-rusko
Zdroj: Pixabay.com, úprava: Vosveteit.sk

Krátko na to, ako ruská armáda zahájila inváziu na Ukrajinu, tak do konfliktu sa zamiešala aj hackerská skupina Anonymous. Tá v reakcii na konflikt vyhlásila, že zahajuje útoky proti Rusku. Čo sa hackerom doposiaľ podarilo a prečo ich aktivita je vítanou pomocou?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako táto pomoc vyzerá?

Hackerské útoky nevyzerajú tak, ako vo filmoch. Hackeri nie sú schopní ovládnuť stroje, drony, tanky a podobne. Všetky tieto technológie totiž fungujú na zabezpečených frekvenciách, ktoré sú dobre izolované od ostatných sietí. Ako teda vyzerá práca hackerov? Nižšie sme si pre vás pripravili výber niekoľkých útokov, ktoré hackeri medzičasom zrealizovali a informovali o nich. Nejde však o všetky útoky, ale o ich výber. Ich práca je oveľa viac širšou.

Ako pravidelne informuje Anonymous na svojom Twitter kanáli, tak sa sústreďujú najmä na vládne webové stránky a weby, ktoré šíria ruskú propagandu. Ich primárnym cieľom je ich znefunkčniť.

Rovnako treba uviesť, že zhodiť stránky je jedna vec, ale rovnako ich treba udržať aj nefunkčné. To je jedna z ďalších aktivít, ktorú hackeri vyvíjajú.

„Anonymous neustále vykonáva operácie na udržiavanie vládnych webových stránok .ru offline a na poskytovaní informácií ruskému ľudu, aby sa mohol zbaviť Putinovho štátneho cenzúrneho stroja. Robíme tiež operácie s cieľom, aby sme udržali ukrajinský ľud online.“ píše sa v statuse nižšie.

Problémom je aj propaganda, či cenzúra internetu

To však nie je jediná aktivita hackerov, ktorú vyvíjajú. Nejde pritom vždy len o znefunkčnenie webových stránok, hoci aj to je dôležitá úloha. Jedným z ďalších cieľov je obmedzenie cenzúry a umožniť ľuďom prístup k informáciám. Napríklad potom, ako Facebook obmedzil na sociálnej sieti niektoré ruské média šíriace nepravdivé informácie, tak Rusko pohrozilo, že obmedzí prístup svojich ľudí k sociálnej sieti.

Dobrým príkladom je nedávny incident, kedy niekto hackol štátne ruské televízie a spustil tam štátnu hymnu Ukrajiny vrátane záberov, čo sa v krajine deje. Treba však uviesť, že k tomuto hackerskému útoku sa skupina Anonymous (prostredníctvom svojho oficiálneho účtu) zatiaľ nepriznala, hoci všetko naznačuje, že stoja aj za týmto útokom.

Inými slovami, hackeri sa snažia sprostredkovať informácie čo najširším skupinám ľudí.

Tak isto hackeri bojujú aj proti stránkam a médiám, ktoré šíria falošné správy, či propagandu. Napríklad nedávno sa im podarilo na krátko obmedziť aj spravodajský portál RT News. Ide o médium ktoré je podporované ruskom a často šíri správy, ktoré neodzrkadľujú realitu.

Snažia sa zasiahnuť aj mimo online priestoru

Hackeri okrem iného sa snažia získať aj citlivé údaje, ktoré by mohli byť užitočné. Dobrým príkladom je nedávny úspech hackerskej skupiny, kedy sa im podarilo získať informácie o výrobcovi zbraní, ktorý dodáva zbrane Rusku. Išlo o únik obsahujúci 200GB dát.

Rovnako hackeri útočia aj na strategických dodávateľov produktov a služieb pre krajinu. Pred malými chvíľami hackeri publikovali napríklad správu, v ktorej píšu, že sa im podarilo odstaviť dodávky plynu, ktoré zabezpečuje spoločnosť Tvingo Telecom. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o operátora, ktorý poskytuje a spravuje bezdrôtové pripojenia, telefónne siete, satelitné a ďalšie služby.

Primárnym cieľom tohto typu útokov nie je však uškodiť bežným ľuďom v Rusku, ale vytvoriť tlak na predstaviteľov krajiny zo strany ľudí. Ako aj niekoľkokrát hackeri prízvukovali, tak nebojujú proti Rusom ako takým, ale proti Putinovi a jeho agresii.

Ako ste si doposiaľ mysleli, že pracujú hackeri? Zhodujú sa vaše predstavy s realitou vyššie? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre