Aké sú trendy medzi smartfónmi? Tieto špecifikácie patria aktuálne medzi najvyhľadávanejšie!

Pozrite sa, aké trendy medzi smartfónmi dnes nájdeme na trhu a čo preferujú používatelia smartfónov. Tieto špecifikácie má možno aj váš model.

smartfon parametre
Zdroj: unsplash.com (N.Tho.Duc), úprava Vosveteit

Trendy vo svete elektroniky a smartfónov sa v priebehu posledných rokov výrazne zmenili. Na trh totiž prišli výrazne rýchlejšie možnosti nabíjania, vyššie obnovovacie frekvencie displejov či väčšie interné úložiská alebo pamäte RAM. Na výber teda dnes máme zo skutočne širokej škály telefónov, pričom každý z nich nám ponúkne niečo iné. Len málokedy sa tak stane, že by sa dva modely od rozdielnych výrobcov na seba výraznejšie podobali. Na používateľské preferencie sa tak pozrela aj známa benchmarková platforma AnTuTu, ktorá nás informovala o tom, čo sa dnes vyhľadáva najčastejšie. Informácie nám sprostredkoval portál gizchina.com a vy sa na ne môžete pozrieť spolu s nami.

Tieto trendy aktuálne utvárajú trh so smartfónmi

Začneme analýzou displejov, ktoré sa automaticky spájajú aj s veľkosťou zariadení na trhu. Väčšina telefónov (32.4%), ktoré si dnes používatelia kupujú, má veľkosť displeja na úrovni 6.7″. Na druhom mieste nájdeme 6.6″ displeje a tretie miesto si získali 6.8″ displeje. Väčšie smartfóny tak stále dominujú, pričom kompaktnejšie modely sa stále medzi trendy nedostali. Tieto modely často prichádzajú s Full HD+ rozlíšením a dominantné sú stále aj 60Hz displeje. Očakávame ale, že v najbližších mesiacoch ich predbehnú 120Hz panely, ktoré dnes nájdeme aj v lacnejších zariadeniach.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Recenzia_Honor Magic4 Pro_Displej_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Prejdeme ďalej na trendy vo výkone. Až 60% trhu tvoria čipsety od spoločnosti Qualcomm, teda tie z radu Snapdragon. Konkurenčný MediaTek sa s pomerom 25.3% dostal na druhú priečku. Zo štatistík teda môžeme vidieť, že používatelia stále preferujú známejšie Snapdragony. Nárast v popularite zaznamenala aj 12GB pamäť RAM, pričom menšie kapacity dnes ustupujú. Používatelia tiež preferujú radšej 512GB interné úložiská. Vo výsledku teda vieme povedať, že prioritou pri výbere smartfónu je dnes aj výkon a ľudia siahajú skôr po lepšie vybavených modeloch, prípadne herných smartfónoch.

Android 13 je na vzostupe

Pozrieme sa aj na podiel operačného systému Android na trhu. Android 12 aktuálne vlastní podiel 59.6% trhu, na druhom mieste nájdeme Android 13 s podielom 12.6%. Za ním nájdeme Android 10 (12.5%) a Android 11 (10.5%). Ostatné verzie systému Android dnes tvoria 4.8%. Trendy medzi používateľmi teda tvoria aj nové smartfóny s aktuálnym operačným systémom, pričom rýchlosť distribúcie najnovšieho Androidu 13 je skutočne obdivuhodná.

Android 13_smartfon
Zdroj: Vosveteit.sk

Čo sa týka ďalších špecifikácií, ktoré používatelia preferujú, nemáme žiadne štatistické údaje. Môžeme teda povedať, že napríklad taká rýchlosť nabíjania alebo kvalita kamery dokáže zaujať len menšie skupiny ľudí, pričom trendy vo forme veľkosti zariadenia alebo výkonu smartfónu dnes zaujímajú väčšiu časť spoločnosti. Navyše v prípade nabíjania alebo kamery máme na výber viacero možností ako napríklad pri voľbe výrobcu čipsetu alebo verzii operačného systému Android.

Keby ste sa zúčastnili prieskumu vy, aké preferencie by ste uviedli? Čo je pre vás pri výbere nového smartfónu dôležité? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre