Vývojár AI technológie pracujúci pre Google hovorí, že do 15 rokov umelá inteligencia nahradí 40% prác vykonávaných ľuďmi

robot umela inteligencia
Zdroj: DALL·E, Vosveteit.sk,

AI technológia, resp. umelá inteligencia sa dostáva do života bežných ľudí rýchlejšie ako sa na prvý pohľad zdá. Mnohí z nás ju používajú každý deň a pritom o tom nevedia. Nájdeme ju napríklad v chytrých spotrebičoch, v práci, v rôznych systémoch a podobne. Jedna z najhorších obáv týkajúce sa umelej inteligencie je, že by v budúcnosti mohla nahradiť státisíce pracovných miest. Túto obavu znásobuje stále rozširujúca sa robotizácia.

Kai-Fu Lee, popredný vývojár umelej inteligencie, ktorý dlho pôsobil pod krídlami technologického giganta Microsoft a neskôr presedlal pod spoločnosť Google verí, že až 40% súčasnej práce bude do 15 rokov vykonávať umelá inteligencia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Verím, že (pozn. redakcie: AI)“ zmení svet viac ako čokoľvek predtým sme zažili. Dokonca viac aj ako elektrina.“, hovorí Lee.

Čaká nás nová revolúcia

Určite mnohí z nás budú súhlasiť s tým, že AI mení svet. Verí tomu aj Lee, ktorý hovorí, že nové odvetia priemyslu postavené na AI sa ukážu lacnejšími ako ľudská pracovná sila. Zároveň dodáva, že proces automatizácie nastane výrazne rýchlejšie ako došlo implementácii jednotlivých technologických posunov. Totiž zdieľanie AI nevyžaduje žiadnu extra infraštruktúru ako sú napríklad cesty.

Čo sa stane s pracovnou silou

Otázkou na mieste je čo sa stane s nami, ľuďmi, bežnými pracovníkmi. Jediné čo vieme dnes povedať so 100% istotou je, že pomaly, ale isto sa mení štruktúra ekonomiky. Nie tak dávno Svetová banka vydala správu, v ktorej hovorila o štvrtej priemyselnej revolúcii. Hoci sa v správe píše, že robotizácia nahradí množstvo pracovných miest tak zároveň v reporte nájdeme aj zmienku o tom, že približne rovnaký počet pracovných miest bude aj vytvorených.

Zdroj: Futurism, vlastný, úvodný obrázok: Youtube

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre