9 rokov dozadu mu zobrali sociálnu sieť, lebo nezdieľal dáta používateľov s Rusmi. Hovorí, že rovnako by sa zachoval aj pri Telegrame
Potom, ako Durov odmietol zdieľať dáta s ruskou FSB zo sociálnej siete VK, tak o ňu prišiel. Hovorí, že rovnako by sa zachoval aj pri Telegrame.
Asi nikomu netreba zvlášť vysvetľovať, že dáta o používateľoch sú hodnotnými informáciami. Pravdepodobne najlepším zdrojom dát sú smartfóny a mobilné aplikácia. Posledné roky sa rozvírila široká debata o tom, ako je s týmito dátami narábané a na čo sú využívané. Dôvodom boli rôzne škandály, ako bol napríklad škandál Cambridge Analytica, či prispôsobovanie obsahu, ktorý vidíme s cieľom, aby nás sociálne siete držali na svojich stránkach čo najdlhšie. Tieto dáta sú schopné totiž odhaliť vzorce nášho správania, prostredníctvom ktorých nás môžu technologické firmy, či iné záujmové skupiny ovplyvňovať.
Čo má spoločné VK a Telegram s Ruskom a Ukrajinou?
Možno ste to nevedeli, ale naprieč Ruskom funguje viacero veľkých sociálnych sietí. Jednou z nich je aj známa sociálna sieť VK, ktorá sa teší veľkej obľube. Ide dokonca o najpopulárnejšiu sociálnu sieť v krajine, ktorú podľa dát z roku 2019 denne navštívilo viac ako 50 miliónov ruských občanov. Jej zakladateľom bol Pavel Durov, ktorého meno sa v súčasnosti bežným ľuďom spája najmä s aplikáciou Telegram.
Durov najnovšie publikoval na svojom Telegram kanály text, v ktorom opisuje, ako mu bola zobraná sociálna sieť z jeho rúk. Konkrétne píše:
„Pred deviatimi rokmi som bol generálnym riaditeľom VK, čo bola najväčšia sociálna sieť v Rusku a na Ukrajine. V roku 2013 ma ruská bezpečnostná agentúra FSB požiadala, aby som im poskytol súkromné údaje ukrajinských používateľov VK, ktorí protestovali proti proruskému prezidentovi. Odmietol som vyhovieť týmto požiadavkám, pretože by to znamenalo zradu našich ukrajinských používateľov. Potom ma vyhodili z firmy, ktorú som založil, a bol som nútený opustiť Rusko.“
Durov následne založil dnes už známu četovaciu platformu Telegram, ktorú používajú stovky miliónov ľudí naprieč svetom. Nesmierne populárnou je však v Rusku a na Ukrajine. Najnovšie prízvukuje, že dáta používateľov sú v bezpečí a že by sa zachoval rovnako, ako to bolo aj v prípade sociálnej siete VK, ak by bol nútený zdieľať dáta používateľov s ruskými úradmi.
9 years ago I defended the private data of Ukrainians from the Russian government — and lost my company and my home. I would do it again without hesitation. https://t.co/GUFCjbqDc5
— Pavel Durov (@durov) March 7, 2022
Neprehliadnite
„Pred 9 rokmi som bránil súkromné údaje Ukrajincov pred ruskou vládou – a stratil som svoju spoločnosť a svoj domov. Bez váhania by som to urobil znova.“ píše Durov na sociálnej sieti Twitter v statuse vyššie.
Komentáre