5G sieť môže v najbližších piatich rokoch výrazne zmeniť priemysel so smartfónmi: Pozrite sa ako!

Pripojiť sa do 5G siete je čoraz jednoduchšie. Pozrite sa, čo do budúcnosti prináša tento typ siete a ako sa bude trh meniť.

5G
Zdroj: Vosveteit.sk a pixabay.com

S príchodom siete piatej generácie do smartfónov prišlo viacero zmien, no napriek tomu zatiaľ stále nie je dostatočne rozšírená. Veľké množstvo používateľov teda zatiaľ nemalo možnosť prístupu do 5G siete, pričom dôvodom je ako nekompatibilita smartfónu, tak aj obmedzenia v oblasti pokrytia siete. Ešte donedávna navyše niektorí mobilní operátori limitovali prístup do tejto siete či už dodatočným poplatkom alebo znemožnili prístup do nej úplne. V priebehu najbližších rokoch by ale siete piatej generácie mohli výrazne zmeniť trh so smartfónmi, na čo upozorňuje aj portál gizmochina.com. A ako by to mohlo prebiehať? To si teraz prezradíme spoločne!

Lepšie technológie v smartfónoch

5G siete priniesli nové možnosti pre smartfóny a iné mobilné zariadenia. S rýchlejším prístupom k internetu sa totiž môžeme tešiť z využívania rôznych aplikácií virtuálnej či rozšírenej reality. Tieto aplikácie boli pre smartfóny prístupné aj dávno pred príchodom sietí piatej generácie. Obmedzovali ich však limity sietí štvrtej generácie, pričom vďaka novým a rýchlejším možnostiam pripojenia ich budeme môcť využívať pri ich plnom potenciáli. Naše smartfóny tak v priebehu najbližších piatich rokov budeme môcť využívať na oveľa viac úkonov ako doteraz.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
5G skratka
Zdroj: unsplash.com (James Yarema)

Lepšie pokrytie 5G sieťou

Ako sme už spomenuli, tak 5G siete zatiaľ nie sú prístupné pre každého. Predpokladáme však, že ich rozširovanie bude oveľa rýchlejšie ako doteraz. Prístup k sieti piatej generácie by tak mal mať v priebehu nasledujúcich piatich rokov takmer každý, kto dnes profituje zo 4G LTE siete. Obmedzením pre nich už by teda nemalo byť pokrytie, ktoré je v niektorých končinách pomerne nerozšírené. 5G sieť sa ale stále rozširuje a dnes už tento typ pripojenia vieme využiť vo viacerých väčších mestách na Slovensku.

5G smartfóny budú dostupnejšie

To, že k pripojeniu sa do 5G siete potrebujete mať kompatibilný smartfón, už určite viete. Spravidla však prinášajú s potrebnou výbavou aj vyššiu cenu, prípadne viaceré kompromisy. Pri kúpe lacnejšieho smartfónu sa tak častokrát stretneme, že ten s podporou 5G siete neprinesie rovnaký výkon ako rovnako drahý model obmedzený na 4G siete. V najbližších rokoch by sa to ale malo zmeniť. S rozšírením popularity a pokrytia sieťami piatej generácie by sa totiž mali kompatibilné smartfóny priblížiť aj úsporným používateľom.

Samsung Galaxy S22_bateria telefonu_ikony_4G_signal
Zdroj: Vosveteit.sk

Trh so smartfónmi sa neustále vyvíja a rovnako sa bude meniť aj v nasledujúcich rokoch. Dnes sa však už všetko pripravuje na nástup sietí piatej generácie, ktoré by sa mali do budúcna priblížiť každému. Už v blízkej dobe by tak mali nahradiť dnes majoritné 4G LTE siete. Vývoj však bude postupný a nebude to z roka na rok.

Využívate dnes už 5G siete? Alebo vás od nich stále niečo drží? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre