Zariadenia

Vyplatí sa kúpa lacnejšieho 5G smartfónu? Pozrite sa, čo by ste pri výbere nového modelu mali zvážiť

Pri výbere smartfónu musíme čeliť aj výberu medzi 4G a 5G zariadeniami. Pozrite sa aký smartfón si vybrať, keď máte obmedzený limit peňazí.

S rozširujúcou sa 5G infraštruktúrou viacerí používatelia zvažujú prechod na nový smartfón s podporou sietí piatej generácie. Takýchto zariadení na trhu nájdeme viac než dosť a niektorí výrobcovia sa dokonca rozhodli zariadenia s podporou maximálne 4G sietí vynechať vo svojom portfóliu.

Nie vždy ale máme k dispozícii prostriedky k tomu, aby sme do smartfónu zainvestovali viac peňazí, a tak častokrát siahneme aj po lacnejšom zariadení. Vyplatí sa ale kúpa takéhoto smartfónu, ktorý podporuje siete piatej generácie, no cenovo sa nachádza v úrovni okolo 150 € až 200€? Odpoveď nám prináša portál makeuseof.com a ak si aj vy vyberáte nový model, určite by ste sa mali pozrieť aj na náš článok.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

5G je zatiaľ pre mnohých len budúcnosťou

Aj keď sa siete piatej generácie pomerne rýchlo rozširujú, nie každý k nim má prístup. V prípade, že máte nastavený nižší limit pre kúpu nového zariadenia, tak by ste mali skôr pozerať po smartfónoch s podporou 4G. V mnohých prípadoch totiž 5G siete ani nevyužijeme a očakáva sa, že skutočný dôvod ku kúpe zariadenia s podporou týchto sietí budeme mať až okolo roku 2025. Práve vtedy sa očakáva, že siete piatej generácie budú rozšírené pre väčšinu populácie. Okrem iného veľká časť ľudí s podporou 5G, pripájanie do tejto siete vypína. Dôvodom je, že 5G sieť je energeticky náročnejšia pre batériu telefónu. Obzvlášť ak sme mimo pokrytia ale telefón sa v pravidelných intervaloch snaží pripojiť do tohto typu siete.

Lacnejšie zariadenia zároveň tak dlho nevydržia. Nemôžeme teda očakávať, že smartfón, ktorý si kúpime dnes, vydrží do roku 2025 a nevymeníme ho. Aj z tohto dôvodu sa nám teda vyplatí skôr siahnuť po lepšom 4G zariadení. Nemusí sa vám pritom smartfón rozbiť. Problémom často býva aj to, že vývojári pridávajú do aplikácií nové funkcie a tie požadujú vyšší výkon. Preto je lepšie siahnuť po výkonnejšom 4G čipe ako po slabšom procesore hoci s podporou 5G technológie.

Opačným prípadom sú ale vlajkové lode či drahšie smartfóny. Tie toho vedia vydržať viac a bez problémov by sme ich vedeli využívať aj dlhšie ako najbližšie dva či tri roky. A práve preto ak by sme chceli investovať do 5G zariadenia, tak by sme mali pozerať skôr po drahších modeloch.

Lacnejšie smartfóny prinášajú viacero kompromisov

Okrem toho, že mimo pokrytia 5G sieťou takéto zariadenia nevyužijeme, tak problém je aj v kompromisoch vo výbave. Čipsety s podporou týchto sietí sú totiž častokrát drahšie ako tie, ktoré podporujú len 4G LTE siete. V jednej cenovej úrovni teda vieme kúpiť oveľa lepšie 4G smartfóny s lákavejšou výbavou, na ktoré sa 5G zariadenia nechytajú. Ak by ste sa rozhodovali medzi dvoma zariadeniami, stále je pre vás výhodnejšie siahnuť po 4G smartfóne.

Na druhú stranu ale treba spomenúť, že časť 5G čipsetov môže byť výkonnejšie ako tie, ktoré sú limitované len na 4G. Najlepšie teda spravíte, keď si tieto smartfóny porovnáte aj vo výkonnostných rebríčkoch. Vo všeobecnosti sa ale investícia do lacnejšieho 5G smartfónu nevyplatí. Teda najmä ak máte k dispozícii aj rovnako drahý 4G model.

Vlastníte smartfón s podporou 5G konektivity? A máte k dispozícii aj možnosť takéhoto pripojenia? Podeľte sa s nami v komentároch!

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close