5 skvelých tipov a trikov, ako čo najviac predĺžiť životnosť vášho Android a iOS smartfónu

Slabá výdrž batérie, poškriabané sklo, či nefunkčné porty? Vyhnite sa zbytočným problémom

bateria
Zdroj: Vosveteit.sk

Plánujete kúpu nového smartfónu, poprípade vlastníte pomerne nové zariadenie a dúfate, že vám vydrží aspoň zopár rokov? Teória je z tohto pohľadu jednoduchá, no ako dosiahnuť to, aby vám smartfón naozaj niekoľko rokov vydržal bez toho, aby na ňom boli vidieť zásadné známky používania? Prinášame vám zopár tipov a trikov, ktoré rozhodne výdrž vášho smartfónu značne predĺžia.

Starajte sa o batériu vo vašom smartfóne

Slabá výdrž batérie je jedna z najčastejších príčin kúpy nového smartfónu. Batéria v našich smartfónoch zväčša odchádza po pár rokoch jej používania, no jej výdrž sa dá bezproblémovo a pomerne jednoducho predĺžiť. Vo všeobecnosti platí, že batériu vo vašom smartfóne určite nie je dobré pravidelne trápiť, čiže ju netreba zbytočne vybíjať na úplné minimum. Taktiež sa ale určite vyhnite každodennému používaniu rýchlonabíjačiek, necertifikovaných adaptérov a káblov, ako aj prostrediu s veľmi nízkymi/vysokými teplotami. Viac tipov a trikov, ako predĺžiť životnosť batérie, nájdeš v našom staršom článku.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Používajte certifikované príslušenstvo

Keďže sme certifikované nabíjacie káble a adaptéry spomínali už vyššie, zameriame sa na ďalšie príslušenstvo, ktoré používa väčšina z nás. Na mysli máme obaly a ochranné sklá, za ktoré chceme takmer vždy „vyhodiť“ čo najmenší obnos peňazí. Pri výbere správneho obalu, či skla, sa ale treba zamerať na jeho kvalitu a prípadné certifikácie. Pri kúpe lacného obalu sa totižto môže bezproblémovo stať, že bude zbytočne poškodzovať povrch smartfónu, poprípade bude spôsobovať neadekvátne prehrievanie, ktoré často spôsobuje rýchlu degradáciu batérie vo vašom smartfóne.

Vyhýbajte sa vlhkému prostrediu

I keď veľká časť dnešných smartfónov, ale aj ďalších elektronických gadgetov, disponuje najvyšším stupňom ochrany IP68, poprípade IPX5 a vyššie, neznamená to, že používanie zariadení v prípadnom vlhkom prostredí smartfónu nijako neuškodí. Samozrejme, krátkodobé použitie vo vlhkom prostredí možné je, no takýmto situáciám sa určite vyhýbajte. Väčšina používateľov si totižto neuvedomuje, že ich smartfóny jednoducho nie sú obojživelníky a ide iba o „záchrannú“ funkciu v prípade, keď sa ich zariadenie ocitne vo vode, poprípade keď majú strašne veľkú potrebu odfotiť morské dno na dovolenke. A keď sme už pri tom mori, určite po namočení vášho smartfónu nezabudnite smartfón utrieť vlhčeným obrúskom, poprípade ho rýchlo opláchnuť v neslanej vode. Tá vie totižto narobiť naozaj veľké problémy, napríklad na nabíjacích, konektoroch. Samozrejme netreba zabúdať, že po akomkoľvek namočení treba smartfón dôkladne vysušiť, najlepšie prirodzeným spôsobom (servítky, handra) a nie žiadnym drastickým ohrievaním a vysušovaním fénom. Často sa stáva, že používatelia krátko po namočení smartfónu začnú s jeho nabíjaním, pričom samotný nabíjací konektor nestihol poriadne vyschnúť. V takejto situácii riskujete pokazenie nie len vašej nabíjačky, ale aj samotnej batérie, či vstavaného nabíjacieho konektoru.

Nebojte sa váš smartfón raz za čas prečistiť

Čistenie a vysávanie je vo svete veľkých desktopových počítačov, či klasických notebookov, pomerne zaužívaná záležitosť, ktorá zásadne ovplyvňuje výkon a životnosť týchto zariadení. Nie je tomu inak ani v prípade smartfónov, no väčšina z nás sa na čistenie smartfónu nikdy nepodujme. Pochopiteľne, nemáme na mysli akékoľvek rozoberanie vášho zariadenia, ale klasickú vonkajšiu údržbu, ktorú by ste nemali podceňovať. Na mysli máme čistenie displeja adekvátnym výrobkom, ktorý váš displej nie len dôkladne vyčistí, ale zároveň poskytne aspoň minimálnu ochranu pred jeho ďalším oťapkaním, či menším poškodením. Ďalej netreba zabudnúť na občasné vyčistenie nabíjacieho konektoru, poprípade AUX vstup, ktoré sú často znečistené prachom, či žmolkami z oblečenia. Čistenie konektorov nie je jednoduché, ale ani nemožné. Ak sa vám ale do toho moc nechce, určite neváhajte nad jeho adekvátnym vyčistením v certifikovanom servise.

Ku smartfónu sa nechovajte ako ku kľúčom od bytu

Na záver dávame do pozornosti jednu z najčastejšie porušovaných rád, ktorej výsledkom je zbytočne poškriabaný displej, či telo smartfónu. Väčšina z nás svoj smartfón nosí vo vrecku od nohavíc, či v bunde. Treba si však uvedomiť, že bez použitia akejkoľvek vonkajšej ochrany (obal/ochranné sklo) je váš smartfón neustále vystavovaný nástrahám, ktoré bezproblémovo dokážu poškriabať displej, či dokonca aj kovové a sklenené telá smartfónov. Kľúče, karty, žuvačky, či peňaženka sú všetko nástrahy, ktoré s poškodením smartfónu nemajú problém. Veľkou hrozbou je aj zips na bunde, či množstvo prachu vo vašich vreckách.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre