5 desivých miest, ktoré môžeme nájsť vo vesmíre

Od žeravých planét až po čierne diery, ktoré nemáme šancu vidieť prichádzať. Vesmír nie je miestom pre slabé povahy

hviezda
Zdroj: pixabay.com

Vesmír je plný objektov, od ktorých by ste sa pravdepodobne chceli držať čo najďalej. Z portálu TopTenz sme pre vás vybrali 5 najdesivejších vesmírnych miest.

Trappist-1

Táto sústava je momentálne našou najlepšou šancou nájsť planétu, podobnú Zemi. Vedci predpokladajú, že všetkých 7 planét by mohlo mať priaznivé podmienky, atmosféru a tekutú vodu. Problémom môže byť však proces, ktorý sa nazýva magnetická indukcia. Ten by mohol spôsobiť, že väčšina vnútorných svetov by mohla mať na povrchu oceány lávy. Podobný prípad máme aj v našej Slnečnej sústave. Ide o mesiac Io, ktorý obieha plynného obra, Jupiter.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ďalším problémom môže byť trpasličia hviezda, ktorá zvykne byť extrémne aktívna. To môže byť nebezpečné hlavne pre planéty, ktoré obiehajú blízko okolo tejto hviezdy. Zároveň je hviezda Trappist-1 veľmi tmavá a mohla by znemožniť, kvôli nedostatku svetla, fotosyntézu rastlín.

Exoplanéta Wasp-12b

Ide o planétu, ktorá obieha extrémne blízko svojej domovskej hviezdy. Tak blízko, že ju slapové sily stláčajú a diamanty sú tu, vďaka extrémnemu tlaku, úplne bežné. Napriek tomu, že sa nachádza blízko hviezdy, nevyžaruje takmer žiadne svetlo, čo ju robí najtmavšou objavenou exoplanétou. Aby toho nebolo málo, pomaly ju požiera jej domovská hviezda.

PSO J318.5-22

PSO J318.5-22 je zblúdilou planétou, ktorá neobieha okolo žiadnej hviezdy. Nájsť ju môžeme 80 svetelných rokov od nás, v súhvezdí kozorožca. Táto planéta je údajne 6-krát väčšia ako Jupiter, avšak prekvapivo teplá, než väčšina objektov, potulujúcich sa vesmírom.

Blúdiace čierne diery

Nie len planéty sa môžu túlať vesmírom. Tieto čierne diery cestujú ničotou a my ich nedokážeme pozorovať, dokým nebude príliš neskoro. K tomu sú v našej Mliečnej dráhe celkom bežné. Vedcom sa podarilo doteraz objaviť dve túlajúce sa čierne diery, ktoré boli veľkosťou rovné Jupiteru. Ak by sa takýto vesmírny objekt dostal ku nám, znamenalo by to pre našu sústavu úplný chaos, pretože by došlo k rozhodeniu našich obežných dráh, prípadne zániku niektorých planét.

Ruka Boha

V tomto prípade je reč o hmlovine, ktorú vytvoril pulzar (pozn.redakcie: rýchlo rotujúca neutrónová hviezda). Ak by sa Zem dostala príliš blízko a do priameho stretu s prúdom gamma lúčov, všetok život na povrchu by zanikol. Vedci si doteraz nevedia vysvetliť, ako vznikol tvar ruky.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre