3D tlačiarne typu RepRap by mohli zmeniť spôsob, ako budeme skúmať vesmír. V čom sú výnimočné?

Samoreplikačná 3D tlačiareň, RepRap, by mohla zmeniť spôsob, ako spoznávame vesmír.

Ťažba na Mesiaci
Zdroj: YouTube (Joe Scott)

Ako informoval portál Space.com, Alex Ellery, ktorý je docentom katedry mechaniky a leteckého inžinierstva na Carleton University v Ottawe a vedie projekt, verí, že technológia samoreplikačnej 3D tlačiarne by mohla umožniť ľuďom 3D tlač mesačných základní a tiež výrobu satelitov a slnečných štítov vo vesmíre na Mesiaci, čo by mohlo pomôcť v boji proti globálnemu otepľovaniu.

„Verím, že samoreplikačné stroje budú revolučné pre prieskum vesmíru, pretože efektívne znižujú náklady na štart,“ povedal Ellery pre Space.com.

Elleryho vízia spočíva v tom, že na Mesiac by mohla byť doručená jedna 3D tlačiareň, ktorá by vyrobila tisíce jej kópií z okolitého mesačného materiálu. Akonáhle bude dostatok 3D tlačiarní, samoreplikačná továreň sa zameria na vybudovanie všetkého ostatného vybavenia a infraštruktúry potrebnej na skúmanie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Našim východiskovým bodom je 3D tlačiareň RepRap, ktorá dokáže vytlačiť mnoho vlastných plastových dielov,“ povedal Ellery pre Space.com s odvolaním sa na zariadenie s otvoreným zdrojovým kódom, ktoré pôvodne vyvinula University of Bath v Spojenom kráľovstve.

Aby sa prístroj mohol sám replikovať, potrebuje vytlačiť kovové tyče, elektromotory, elektroniku a softvér a sám sa zmontovať.  Aktuálne nie je na trhu dostupná žiadna 3D tlačiareň, ktorá by bola schopná vyprodukovať motory. Práve v tomto spočíva unikátnosť plánovaného projektu. Pracovníci veria, že 3D tlačiareň RepRap bude môcť tlačiť plne funkčný elektromotor z materiálu podobného tomu, ktorý je možné získať na Mesiaci. Na 3D tlač dvoch častí motora, statora a rotora používajú zmes plastového materiálu a železných pilín a práve prvky extrahované z lunárneho regolitu sú vhodným substitútom.

Ambiciózny cieľ má skupina vedcov aj v boji proti globálnemu otepľovaniu

„Keď bude možné motory a elektronické ovládače vytlačiť na 3D tlačiarni, môžeme vytlačiť akýkoľvek druh robota, vrátane 3D tlačiarne, ako aj frézky, vŕtačky, sústruhy, rýpadlá a podobne,“ povedal Ellery. „Ak máte robotický samoreplikačný stroj, môžete na Mesiaci roboticky vybudovať obrovskú výrobnú infraštruktúru.“

Takáto technológia by tiež mohla pomôcť vybudovať biotopy pre astronautov predtým, ako dorazia na miesto. Tiež si vedci vedia predstaviť, že by sa týmto spôsobom vedelo ľudstvo dopracovať k využitiu vesmírnej slnečnej energie a to vďaka 3D tlačiarňam, ktoré by vyrobili satelity vybavené solárnymi panelmi premieňajúcimi slnečné svetlo na energiu a táto energia by sa následne posielala na Zem. Ambicióznym a prospešným plánom je takisto i postavenie vesmírnych štítov, ktoré by chránili Zem pred slnečným žiarením, čo by mohlo ďalej pomôcť bojovať proti trendu otepľovania našej planéty.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre