22 ročný „hacker“, ktorý vydieral Apple, bol pár dní dozadu odsúdený

22 ročný hacker, Kerem Albayrak, požadoval od spoločnosti Apple 75 tisíc dolárov, výmenou za to, že nezverejní iCloud účty Apple používateľov.

Hackeri-Anonymous_my-sme-99-percent
Zdroj: pixabay.com (janjf93)

20. decembra bol odsúdený 22 ročný hacker, ktorý sa pokúsil vydierať spoločnosť Apple. Kerem Albayrak, zo severného Londýna požadoval od americkej spoločnosti Apple, aby zaplatila 75 tisíc dolárov v  kryptomene a alebo 100 tisíc dolárov v darčekových kartách iTunes výmenou za to, že nezverejní databázu s 319 miliónmi iCloud účtov.

Spoločnosť Apple na požiadavky tohto „hackera“ reagovala negatívne, rozhodla sa nezaplatiť. Celá situácia sa odohrala ešte v roku 2017, kedy Albayrak poslal spoločnosti výhražný list so svojimi požiadavkami. O týždeň neskôr Albayrak nakrútil video, v ktorom získal prístup k dvom náhodným účtom iCloud, ktoré následne na diaľku reštartoval.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Spoločnosť Apple následne kontaktovala policajtov z Národnej jednotky pre boj proti počítačovej kriminalita v Anglicku, ktorí neskôr Albayraka zatkli. Následne mu zabavili telefón, počítač, ako aj pevný disk. Polícia následne zistila, že spolupracoval s hackerskou skupinou, ktorá si hovorí „Turkish Crime Family“.

hacker ktory vydieral apple
Zdroj: nationalcrimeagency.gov.uk

Albayrak sa 2. decembra priznal k vydieraniu, ako aj k 2. neoprávneným zásahom iCloud účtov. Jeho hlavnou motiváciou neboli však peniaze, ale sláva.

„Keď máte na internete moc, je to ako sláva a každý si vás váži, a všetci to sledujú.“ Povedal Albayrak.

Vyšetrovatelia neskôr potvrdili, že neprišlo k žiadnemu reálnemu úniku dát, ako prezentoval tento hacker. Údaje, s ktorými Albayrak narábal boli v skutočnosti údajmi, ku ktorým sa dostal prostredníctvom služieb tretích strán, ktoré boli dávnejšie prezradené.

Anna Smith, vedúca vyšetrovacej kancelárie NCA, uviedla:

„Albayrak mylne veril, že by mohol uniknúť spravodlivosti, keď sa dostal do dvoch účtov a pokúsil sa vydierať veľkú nadnárodnú spoločnosť.

Hacker bol 20. decembra odsúdený na 300 hodín verejných prác a šesťmesačné obmedzenie pohybu, ktorý mu bude monitorovaný elektronickým náramkom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre