10 rokov dozadu na trh prišiel Android. Nokia, Microsoft a Symbian sa na ňho pozerali z vrchu. Výsledok poznáme všetci

Zdroj: vlastný

Rok 2007 bol úplne iným obdobím ako je dnes. Popri spoločenských udalostiach ako dokončenie finálnej kapitoly Harry Potter and the Deathly Hallows či predstavenia Simpsonovcov v prvom celovečernom filme, Tesla robila prvé kroky v automobilovom priemysle a Steve Jobs dal svetu ich prvý iPhone prišiel na trh aj nový operačný systém Android, ktorý bol podceňovaný mnohými veľkými hráčmi, na čo aj doplatili.

Android svetlo sveta uzrel pred desiatimi rokmi kedy ho predstavila spoločnosť Google a bol výrazne odlišným od tých už zabehnutých operačných systémov (pozn. redakcie: spoločnosť Google však nestála na úplnom začiatku projektu. Jeho autorom bol Andy Rubin) . Trhu vládli v tom čase výrobcovia telefónov ako Nokia, Motorola či BlackBerry a najrozšírenejším chytrým operačným systémom bol Symbian. Neskôr svoje roky slávy zažil aj Windows Phone (resp. Windows Mobile), navrchole sa však neudržali dlho. Prvé komerčné zariadenie s operačným systémom Android sa na trh dostalo v roku 2008.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Android, podceňovaný hráč ktorý ovládol trh

Nižšie si môžete pozrieť niekoľko vyjadrení vtedy popredných predstaviteľov najväčších spoločnosti na margo predstaveného operačného systému Android:

Nokia: „Nevidíme to ako hrozbu.“

Microsoft: „Znie to ako skupina ľudí, ktorí sa dali dohromady, aby vyrobili telefón. My to už robíme päť rokov. Nerozumiem tomu o čo sa pokúšajú.“ – Scott Horn, člen tímu Microsoft Windows Mobile.

Symbian: „Berieme to vážne, ale my sme tí so skutočnými telefónmi, skutočnou platformou s veľkým objemom zariadení, ktoré budujeme už roky“ – John Forsight, člen tímu Symbian.

Apple: „Máme skvelé vzťahy s Google a toto nemení nič. Sú dôležitým partnerom pre náš iPhone.“ – Natalie Kerris, hovorkyňa spoločnosti Apple.

Aká je súčasnosť dnes už vieme. Nokia prešla od Symbianu, cez Windows platformu až po Android pričom zažila pád na úplne dno. Microsoft mal najlepší operačný systém na trhu, avšak sa mu nepodarilo reagovať na stále rozvíjajúci sa Android. Symbian, škoda reči. Dnes v princípe neexistuje. Jedinými, kto prežil v konkurenčnom boji je spoločnosť Apple, ktorá dodnes je jedným z najväčších hráčov na trhu.

Zdroj: PA

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre