Zem žiari ako maják v rádiovom spektre: Za chvíľu sa môžeme stať pre mimozemšťanov neprehliadnuteľní, tvrdia vedci

Výskumníci v novej štúdii skúmali, ako viditeľná je naša planéta pre potenciálny mimozemský život.

Zem žiari jasne v rádiovom spektre, pre mimozemšťanov sa môže stať neprehliadnuteľná
Zdroj: AI, Vosveteit.sk

Už viac ako 60 rokov ľudstvo pátra po inteligentnom živote vo vesmíre, no zatiaľ bez úspechu. Rádiové teleskopy postupne skúmajú každý kút vesmíru a vedci v odbore SETI sú natoľko posadnutí objavením mimozemskej inteligencie, že častokrát zabúdajú aj na inú možnosť. Čo ak mimozemský život objaví nás?  

Vedci z University of Manchester vo svojej novej štúdii vytvorili simuláciu úniku rádiových vĺn z mobilných veží po celom svete. Ideou tejto práce je to, že ak by na nejakej planéte existovali mimozemšťania s rádiovými teleskopmi podobnými tým našim, či by si nás na základe našich signálov dokázali všimnúť.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V rámci štúdie vedci zisťovali, ako veľmi sme viditeľní z troch blízkych hviezd Alpha Centauri, Barnardovej hviezdy a Lalande 21185. Tieto hviezdy sa nachádzajú vo vzdialenosti do 9 svetelných rokov, pričom Alpha Centauri je najbližšie, len 4,3 svetelných rokov. Výsledky ukazujú, že Barnardova hviezda a Lalande 21185 dostávajú zo severnej hemisféry dostatok rádiového signálu, aby si nás život okolo nich dokázal všimnúť.  

“Výsledky našej štúdie poukazujú na to, že hoci len vyspelejšie civilizácie nás dokážu pozorovať, úroveň rádiových emisií unikajúcich do vesmíru nie je zanedbateľná,” vysvetľujú autori štúdie.  

Zem jasne svieti v rádiovom spektre

Vedci zároveň konštatujú, že ak okolo týchto hviezd skutočne existuje život, ten nás už mohol počuť. Autori práce zároveň netvrdia, že sa Zem v posledných rokoch stala rádiovo tichšia, ako to naznačovali odlišné výskumy. V posledných rokoch nemáme až tak veľa rádiových a televíznych vysielaní, no používanie mobilných telefónov spravilo z našej planéty až nezvyčajne jasný objekt v rádiovej časti elektromagnetického spektra.  

“Náš malý “maják” už teraz jasne žiari v rádiových vlnách pochádzajúcich z telekomunikačných veží, smartfónov a tisícov satelitov. Každý deň však naša planéta žiari ešte viac. Ak to takto bude pokračovať ďalej, pokročilé civilizácie nás dokážu bez problémov odhaliť,” tvrdí Mike Garrett, vedúci novej štúdie.  

Autori štúdie veria, že vo vesmíre existuje život na vyššej technologickej úrovni než ľudstvo. Zároveň veria, že niektoré pokročilé civilizácie dokážu odhaliť rádiové emisie, ktoré na našej planéte vytvárame. S príchodom 5G technológie sa rádiové emisie Zeme ešte zvýšia.  

Samozrejme, že nemôžeme povedať, ako život vo vesmíre vyzerá. V tomto smere vedci len predpokladajú, že majú pokročilú technológiu, ktorá sa môže vylepšovať rýchlejšie, ako tá naša. Ak toto platí, potom sa rýchlo blíži moment, kedy sa naša planéta stane neprehliadnuteľnou.  

Autori štúdie ale počítajú aj s tou možnosťou, že nás nikto neodhalí. Do dnešného dňa sme objavili viac ako 5-tisíc exoplanét a faktom je, že v prípade žiadnej planéty sme nepostrehli nič, čo by naznačovalo existenciu inteligentného mimozemského života.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre