Zaujímavá diskusia: Dokáže arašidová chrumka zničiť Medzinárodnú vesmírnu stanicu?

Na internete sa nedávno rozbehla veľmi zaujímavá diskusia

Vesmírna zrážka
Zdroj: YouTube.com(RAZR), koláž: vosveteit.sk

Vo vesmíre platí, že aj malý objekt, ktorý cestuje vysokými rýchlosťami, môže pre astronautov, ale aj vesmírnu stanicu, znamenať obrovský problém. Internetom sa však nedávno rozbehla diskusia, či by aj obyčajná chrumka mohla predstavovať vo vesmíre problém. Odpoveď priniesol portál IFL Science.

V septembri minulého roka bola Medzinárodná vesmírna stanica donútená použiť svoje manévrovacie trysky, aby sa vyhla kusu vesmírneho odpadu. Táto udalosť vzbudila fantáziu používateľov Redditu, ktorí sa snažili usilovne prísť na to, či by dokázala chrumka vážne poškodiť vesmírnu stanicu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V auguste minulého roku sa na Medzinárodnej vesmírnej stanici objavil únik vzduchu, ktorý nakoniec astronauti našli pomocou čajových lístkov. Znie to ako vážna porucha, no astronauti nikdy neboli v ohrození života. 

„Mohla by chrumka, ktorá sa nachádza na obežnej dráhe Zeme, zničiť Medzinárodnú vesmírnu stanicu, ak by sa tieto dva objekty priamo zrazili?“ pýta sa používateľ Redditu s menom funisallmynames.

Ide o čisto hypotetickú otázku, pretože vo vesmíre sa nenachádzajú žiadne chrumky, či iné kusy jedla (pozn. redakcie: aspoň pokiaľ je známe). Väčšina ľudí verí, že táto pochutina by dokázala vážne poškodiť vesmírnu stanicu, či inú techniku vo vesmíre.

„Stanica by nebola zničená, no na základe toho kde a akou rýchlosťou do stanice narazí, by mohlo dôjsť k poškodeniu trupu. Ak chrumka váži 3 gramy a cestovala by rýchlosťou 10 km/s, sila nárazu by sa rovnala 30 gramom TNT,“ píše jeden z používateľov.

Nebezpečná pochutina?

Väčšina však svoje odhady, či výpočty, zakladá na tom, že ide o nezničiteľný, pevný objekt. Realita je však trochu iná a v tejto situácii máme pochutinu, vyrobenú z kukurice. Objavujú sa aj teórie, že by chrumka zamrzla. Na stránke sa však objavil aj používateľ, ktorý tvrdí, že je vesmírny inžinier. Jeho používateľské meno je Letter_13. Podľa jeho slov by sa chrumka vyparila v momente nárazu.

Na vesmírnej stanici by mohla nechať malú preliačinu, avšak je oveľa pravdepodobnejšie, že by po nej ostal len mastný fľak. Chrumka má totiž malú hustotu a pri náraze by sa mohla deformovať rovnako, ako predok, či zadok auta. Zároveň dodáva, že všetok olej, ktorý sa v nej nachádza by sa pri kontakte s vesmírnym vákuom vyparil.

„Je možné, že z chrumky by dovtedy, kým sa zrazí s vesmírnou stanicou, ostal len zhluk častíc. Vyparovanie oleja by mohlo vytvoriť dostatok energie na to, aby sa rozložil aj zvyšok chrumky,“ dodáva na záver Letter_13.

Vďaka týmto dôvodom je možné predpokladať, že sa astronauti nemusia obávať, ak by im náhodou nejaká chrumka vypadla do vesmíru.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre