Xiaomi predstavuje technológiu, ktorá nám ušetrí čas pri inštalácií a spúšťaní aplikácií približne o polovicu

Xiaomi hovorí o technológii RAMDISK, ktorá dokáže vo výraznej miere zredukovať potrebný čas na inštaláciu aplikácií a ich načítanie

RAM pamat
Zdroj: Vosveteit.sk

Xiaomi prostredníctvom svojho blogu opisuje novú technológiu, ktorú implementovalo do nedávno predstaveného zariadenia Mi 10 Ultra, akú sme doposiaľ ešte nemali možnosť vidieť. Ide konkrétne o „RAMDISK“. Čo to je a ako funguje sa dozviete nižšie.

RAMDISK, technológia ktorá posúva hranice

Ako už z názvu technológie plynie, tak ide o technológiu, v ktorej centre pozornosti je operačná RAM pamäť a úložný priestor. Vo svojej podstate posúva teoretické rýchlosti zápisu a čítania dát na hodnoty, ktoré presahujú doterajšie možnosti. Využíva za tým vlastnosti RAM pamäte typu LPDDR5, ktorú dokáže využiť ako dočasný úložný priestor.

Hoci teoretické rýchlosti LPDDR5 RAM dosahujú rýchlosť čítania dát 44 GB/s, tak Xiaomi Mi 10 Ultra v kombinácii s úložiskom typu UFS 3.1 je schopné dosiahnuť „len“ 1 700 MB/s pri čítaní dát, a pri zápise 750 MB/s. Ale aj napriek tomu ide poriadny posun dopredu.

Xiaomi hovorí, že pomocou RAMDISK technológie je možné ušetriť až do 60% času načítania a inštalácie v porovnaní s priamym využitím interného úložného priestoru. V praxi to znamená, že inštalácie aplikácií, či hier vrátane ich načítania, bude približne o polovicu rýchlejšia.

Xiaomi_Ramdisk technolgia
Zdroj: c.mi.com

 „..táto technológia nám umožňuje ušetriť asi 40-60% času načítania a inštalácie v porovnaní s priamym využitím vnútornej pamäte terminálu. Za týmto účelom si RAMDISK vyhradzuje približne polovicu pamäte RAM na inštaláciu aplikácií a hier.“ píše spoločnosť vo svojom blogu.

Druhým dychom však treba dodať, že zatiaľ nie je dostupná pre všetkých používateľov. Momentálne ju môžu používatelia otestovať len na zariadení Mi 10 Ultra a to aj len na vybraných aplikáciách a hrách z obchodu s aplikáciami.

„Jednou z najlepších výhod RAMDISK je skutočnosť, že vo vnútri pamäte nie sú uložené žiadne fragmenty, ktoré z dlhodobého hľadiska môžu spomaliť zariadenie.“

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre