Windows 10 si stále vylepšuje svoju pozíciu na trhu. Prehliadač Chrome zaznamenal mierny prepad

Ukončením podpory operačného systému Windows 7 sa rapídne zvýšil počet používateľov najnovšieho OS od Microsoftu

Windows 10 Chrome
Zdroj: Vosveteit.sk, Windows, Chrome

S novým mesiacom opäť prichádzajú ďalšie zaujímavé štatistiky zo sveta operačných systémov a internetových prehliadačov, ktoré neustále monitoruje stránka Netmarketshare.com. Tá za mesiac január 2020 zaregistrovala pomerne značné zmeny na trhu s operačnými systémami, ako aj na trhu so spomínanými internetovými prehliadačmi. Treba mať na pamäti, že všetky údaje sa týkajú iba desktopov / laptopov.

Windows 10 hlási značný nárast používateľskej základne

operacne systemy trhove podiely
Zdroj: NetMarketShare

Najmodernejší operačný systém od spoločnosti Microsoft za posledný mesiac zaznamenal pomerne značný nárast používateľov, ktorí s najväčšou pravdepodobnosťou presedlali zo staršieho Windowsu 7, ktorému len nedávno skončila oficiálna podpora zo strany Microsoftu. Najmodernejší OS Windows 10 (Pozn. redakcie: operačný systém), si aktuálne drží až 57,08% podiel na trhu, pričom dvojkou stále je Windows 7, ktorý si drží ešte stále 25,56%. Na 3. a 4. priečke sa ďalej nachádzajú operačné systémy Windows 8.1 s 3,38% podielom a Mac OS X s 3,12% podielom. Z predošlých štatistík je ale zjavné, že Windows 10 si svoju štatistiku bude neustále zlepšovať, takže v budúcich mesiacoch môžme stále očakávať naozaj veľký nárast používateľov, ktorí pomaly ale isto presedlajú zo staršieho Windowsu 7 na novší Windows 10.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nový Microsoft Edge útočí

internetove prehliadace trhove podiely 2
Zdroj: NetMarketShare

Čo sa internetových prehliadačov na desktopových zariadeniach týka, svoju dominantnú pozíciu si naozaj neohrozene stále drží najpopulárnejší prehliadač sveta – Google Chrome. Ten za minulý mesiac však zaznamenal prepad o zhruba 1%, ktoré si podľa všetkého „privlastnil“ nový Microsoft Edge, ktorého podiel na trhu stúpol už na 7,02%. Pred Microsoftom Edge však stále číha Firefox, ktorý taktiež čiastočne klesol a zastavil sa na úrovni 8,12%. Prvú štvorku uzatvára Internet Explorer s 6,6% podielom. Vo sfére prehliadačov môžme očakávať mierny nárast „nového“ prehliadača Microsoft Edge, ktorý je postavený na jadre Chromium.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre