Vznikli pyramídy ako úkryt pred bájnou biblickou potopou? Konšpirátori prichádzajú s ďalšou bláznivou hypotézou

Nová konšpiračná teória hovorí, že na pyramídach v Gíze možno vidieť stopy dávnej potopy.

Nová konšpiračná teória hovorí, že pyramídy v Egypte vznikli ako úkryt pred bájnou biblickou potopou
Zdroj: Vosveteit.sk, AI

Egyptské pyramídy sú obklopené tajomnom. Ide o impozantné prastaré stavby, ktoré sa nachádzajú na ťažko dostupnom území a vyžadovali si obrovskú dávku úsilia, aby vôbec vznikli.  

Pravdou je, že výskumníci ešte nevedia všetko o tom, ako egyptské pyramídy vznikli. Najnovšie štúdie nám ale začínajú viac odhaľovať to, že pravdepodobne nešlo až o tak “zázračný” počin, než sme si spočiatku mysleli. Pyramídy sú stále samé o sebe jedným z najimpozantnejších architektonických diel, no výskumy prinášajú dôkazy o tom, že Egypťania boli mimoriadne vyspelí a poznali niekoľko trikov, ktoré im uľahčili prácu.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zároveň jedna z novších štúdií naznačuje, že robotníci nemuseli ťažké kvádre prenášať cez púšť, aby sa dostali k pyramídam. Kedysi dávno existovala dnes už zaniknutá vetva Nílu, ktorá sa tiahla až k samotným pyramídam.  

S pyramídami v Gíze sa však spájajú aj konšpirácie. Najznámejšou z nich je, že pyramídy nepostavili ľudia, ale mimozemšťania, čo rozhodne nie je pravda. Čo je však oveľa väčšou zaujímavosťou a zvláštnosťou je to, že súradnice pyramíd presne sedia s rýchlosťou svetla, pričom Egypťania nemali odkiaľ poznať súradnicový systém, ktorý bol zavedený až storočia po výstavbe pyramíd. K tomu môžeme dodať len to, že náhody sa občas dejú.  

Portál IFL Science ale upozornil na novú konšpiračnú teóriu, ktorá sa šíri naprieč platformou X. Podľa nej na pyramídach možno vidieť známky zvetrania, ktoré spôsobila obrovská potopa. Pyramídy podľa tejto konšpirácie vznikli ako časové kapsule, ktoré nám dovolili potopu prežiť.  

“Je jasné, že pyramídy vznikli pred veľkou potopou, Noeho potopou. To nám však stále nehovorí, čo bolo ich úlohov. Dokazuje to však to, že sú staršie, než nám hovorili,” píše jeden z profilov na sociálnej sieti X.  

Výskumníci majú na základe výskumov, textových prameňov a ďalších dôkazov pomerne nepriestrelnú teóriu o tom, ako pyramídy vznikli a ako sa dostali do dnešného stavu. Táto teória funguje aj bez toho, aby svet zaplavila obrovská potopa. 

“Veda takto nefunguje. Je na konšpirátoroch, aby potvrdili svoju hypotézu. Každé výnimočné tvrdenie však potrebuje rovnako výnimočné dôkazy,” tvrdia vedci.  

Ako vznikli pyramídy

Súčasné výskumy zistili, že jadro pyramídy sa skladalo z vápencových blokov, ktoré Egypťania ťažili v neďalekých lomoch. K stavenisku ich prepravovali pomocou špeciálnych saní. Nedávne výskumy taktiež odhalili, že Egypťania mohli piesok pred sebou navlhčiť, aby si uľahčili prácu až o polovicu. Starovekí pracovníci využívali rovnaký princíp ako my, keď sa pokúšame postaviť hrad z piesku. Voda pomáha drobným časticiam priľnúť k sebe, vďaka čomu môžeme nielen z piesku stavať, ale aj presúvať ťažké objekty oveľa jednoduchšie. Spôsob ťažby vápencových blokov sa momentálne ešte študuje. Po príchode k pyramídam pracovníci dostávali ťažké bloky vyššie pomocou pákového systému. 

Keramika objavená v pyramíde, textové záznamy, semiačka a rastlinný materiál v pyramíde, to všetko dovoľuje vedcom presne určiť vek, kedy pyramídy vznikli. Pyramídy egyptológovia datujú aj na základe ich pozície v celkovom vývoji egyptskej architektúry, čo predstavuje obdobie 3-tisíc rokov.  

Znamená to, že neexistuje šanca, aby boli pyramídy staré 10-tisíc rokov a slúžili ako útočisko počas Veľkej potopy. Experti majú dobrú predstavu o tom, kedy pyramídy vznikli a začíname chápať aj to, ako ich starovekí Egypťania stavali.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre