Vyrovnajú sa niekedy roboty ľudom? Pozrite sa na robota s menom Atlas, ktorý by v gymnastike porazil väčšinu z nás

Zdroj: Boston Dynamics

Spoločnosť Boston Dynamics patrí medzi najpokročilejšie firmy z oblasti robotiky na celom svete. Táto spoločnosť bola založená už v roku 1992 a momentálne sídli v meste Waltham, USA. V roku 2013 bola zakúpená Googlom a v tomto období zažila svoje zrejme najväčšie úspechy ako aj rozmach celej spoločnosti. Toto leto bola ale spoločnosť Boston Dynamics odkúpená bankovníckou skupinou SoftBank Group, ktorá vývoj modernej robotiky znovu nakopla.

Výsledky tejto spoločnosti sú naozaj unikátne. V roku 2005 spoločnosť predstavila prvého robota s názvom BigDog, ktorý bol špeciálne vyrobený pre americkú vládnu agentúru DARPA. Ako už z názvu vyplýva, robot vyzeral ako väčší pes a jeho úlohou mal byť prenos zásob pre vojakov v nebezpečných oblastiach. Robot nakoniec nebol využitý v reálnych vojenských konfliktoch, no toto spoločnosť neodradilo a v nasledujúcich rokoch začala s vývojom ešte väčších projektov. Jedným z nich je aj vývoj humaniodného robota Atlas, ktorý momentálne patrí k tým najlepším robotom na svete.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V gymnastike by prekonal väčšinu z nás

Prvá verzia humanoidného robota Atlas bola predstavená už v roku 2013, no najväčšiu slávu si robot zažil vo februári v roku 2016. Atlas vo videu na stránke youtube ukázal množstvo zaujímavých kúskov v ťažkom teréne, ktoré boli pre vtedajšie humanoidné roboty úplne mimo ich schopností. Po roku si pre nás spoločnosť Boston Dynamics pripravila ďalšie video robota Atlas. V najnovšom videu je vidieť, že Atlas sa za ten rok naučil množstvo nových vecí a pomaly sa dostáva na úroveň ľudských schopností. Vo videu nižšie uvidíte, ako si Atlas hravo poradí s výskokom na rôzne vysoké bedne, ale bezproblémovo zvláda aj otočku s výskokom na mieste. Najväčším úspechom je ale bezpochyby salto vzad, ktoré Atlas zvládol na výbornú a určite ho zvládol oveľa lepšie ako väčšina z nás. Samozrejme, po parádnom salte nesmie chýbať ani poriadna oslava, ktorú robot prejavuje zdvihnutím paží po dopade. PS: video určite dopozerajte až dokonca, pretože sa v ňom nachádzajú aj nevydarené pokusy, ktoré určite stoja za zhliadnutie.

Zdroj: neowin.net, úvodný obrázok (Boston Dynamics)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre