„Vražedné roboty“ nebudú ako z Hollywoodu, hovoria experti: Hrozba leží niekde úplne inde

Vedúce robotické spoločnosti, spolu s ďalšími odborníkmi vyzývajú na reguláciu robotov schopných pripraviť človeka o život. Svoje platformy odmietajú zbrojiť.

boston dynamics robot spot vojenske nasadenie
Zdroj: Twitter . @SaintCyrCoet

Robert Wallace, šéf technického oddelenia americkej CIA niekoľkokrát povedal, že ruskí špióni pozerali najnovšieho Bonda, aby zistili, s akými technickými vymoženosťami by sa mohli v budúcnosti stretnúť. Hollywood nám neustále prináša fascinujúce pohľady do budúcna a jedným z ich obľúbených námetov sú aj vraždiace roboty.

Terminátor, HAL 9000, alebo takmer ľudský replikanti z kultového Blade Runnera. Hollywoodske blockbustery sú plné zlých strojov, ktoré sa z nejakého dôvodu postavili proti človeku. Portál The Conversation ale vysvetľuje, že na rozdiel od ruských špiónov, v tomto prípade by sme si z vyobrazenia robotov na plátne nemali brať príklad.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hollywood totiž jednu vec nezachytáva správne. Roboty schopné zabiť človeka, nebudú inteligentní humanoidi, ktorí sa obracajú proti ľudstvu so zlými úmyslami. Dá sa pochopiť, že film potrebuje dramatickú dejovú linku, no viacerí odborníci sa zhodujú na tom, že pravá umelá inteligencia príde až o niekoľko desaťročí. Pod týmto pojmom si môžete predstaviť AI, ktorá bude inteligentne na tom rovnako ako ľudia.

Niektorí ale prinášajú pragmatický názor a myslia si, že robotom nikdy nedáme skutočné vedomie. Autonómne stroje schopné pripraviť človeka o život sa však začínajú objavovať na bojiskách, napríklad na Ukrajine. Drony, tanky, lode, či ponorky, čoraz viac vojnových strojov dokáže konať samostatne, no to neznamená, že by išlo o uvedomelú umelú inteligenciu.

Čoraz viac úloh sa prenecháva algoritmom a začína sa črtať budúcnosť, v ktorej stroje rozhodujú o tom kto žije a kto naopak umrie. Turecko začína pomaly, ale isto stúpať ako veľmoc v oblasti dronov.

Potrebná regulácia

Spoločnosti, ako napríklad Boston Dynamics alebo Agility, sa rozhodli, že svoje najpokrokovejšie robotické platformy odmietnu zbrojiť. Spolu s dvoma vyššie uvedenými spoločnosťami tento záväzok podpísali ďalšie štyri robotické spoločnosti. Boston Dynamics určite poznáte vďaka robotickému psovi Spot, ktorý vyzerá akoby prišiel rovno zo sci-fi filmu.

„Sme presvedčení, že pridávanie zbraní do robotov, ktoré sú diaľkovo alebo autonómne ovládané, široko dostupné verejnosti a schopné navigácie na predtým nedostupné miesta, kde ľudia žijú a pracujú, prináša nové riziká poškodenia a vážne etické problémy. Ozbrojené aplikácie týchto novoschopných robotov tiež poškodia dôveru verejnosti v technológiu spôsobom, ktorý poškodí obrovské výhody, ktoré prinesú spoločnosti. Z týchto dôvodov nepodporujeme zbrojenie našich univerzálnych robotov s pokročilou mobilitou.“, prízvukuje spoločnosť v liste, v ktorom sa zaviazala, že nebudú vybavovať robotov zbraňami.

Hoci je tento záväzok úctyhodný, tretie strany dokázali vytvoriť svoju vlastnú verziu robotického psa a vybaviť ho rôznymi zbraňami. Táto „vražedná mašina“ sa v boji ukázala ako mimoriadne efektívna. Iránskeho jadrového vedca v roku 2020 zavraždil Izrael pomocou robota so samopalom.

Svetové krajiny už v minulosti rázne zakročili, napríklad v prípade chemických, biologických, či jadrových zbraní. Mnohí experti tvrdia, že je na čase zakročiť aj proti autonómnym zbraniam. Rada OSN pre ľudské práva sa nedávno jednohlasne zhodla na tom, že preskúma problematiku autonómnych zbraní a ich dopad na ľudské práva.

O reguláciu autonómnych zbraní žiadali už desiatky svetových krajín, po boku s odborníkmi, laureátmi Nobelovej ceny, či vedcov, ktorí sa priamo venujú vývoju umelej inteligencie a robotom. Pokroky v odbore robotiky nám môžu uľahčiť životy, no na druhú stranu môžu byť podobné technológie zneužité.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre