SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Rusi ukázali bojového robotického psa. Náramne sa podobá na „hračku“, ktorú si môžete objednať za pár tisíc dolárov

Počas ruskej výstavy Armáda 2022 bol prezentovaný moderný robopes ako špičková zbraň. Vyzerá to ale tak, že ide o hračku. Média poukazujú na jeho podobnosť s robopsom Go1.

Na ruskej výstave Armáda 2022 sme mohli vidieť viacero moderných technológií. Jedna z nich ale vyčnievala. Bol ňou robotický pes s protitankovým granátometom pripevneným na chrbte. No zdá sa, že táto technológia nebola takou vyspelou, ako sa o nej počas udalosti hovorilo, upozorňuje portál theins.ru. Podľa publikovaných správ, tento robot je schopný „viesť cielenú paľbu, prepravovať zbrane, na civilné účely ho možno použiť v núdzovej zóne na prieskum, prechod cez sutiny ale aj za účelom dodávky liekov.

Bojový robopes M-81

Robotický pes prezentovaný na výstave niesol na chrbte raketomet protitankového granátu s granátometom RPG-26. Zároveň bol celý oblečený v čiernej kombinéze, ktorá obopínala telo robota.

Za vývojom robota M-81 má stáť spoločnosť Intellect Machine JSC. Portál upozorňuje, že ide o firmu registrovanú v apríli tohto roka, pričom sídlo má v bežnej obytnej budove na Shevchenko Street v Petrohrade.

Viacero médií najnovšie poukazuje na to, že hoci robot bol oblečený v čiernej kombinéze, tak jeho tvar pripomína čínskeho robopsa Go1 od spoločnosti Unitree Robotics. Má charakteristický osemuholníkový tvar hlavy vrátane vzhľadu predných kamier, ktoré bolo možné vidieť cez kombinézu. Rovnako aj zvyšok tela je podobný, ak nie identický. Tento robot sa na stránke výrobcu predáva za približne 2 700 až 3 500 dolárov. Dokonca si ho je možné kúpiť i cez známu platformu AliExpress s doručením do nášho regiónu.

Podľa špecifikácií nejde ale o bojového robota, ale o hračku určenú pre domácnosti. Dokáže uniesť 3 kilogramy a je schopný vyvinúť rýchlosť až 17 km/h, uvádza výrobca. Maximálna dĺžka prevádzky robota sú 4 hodiny.

Portál ďalej odkryl, že v Rusku robota Go1 predáva firma Revotech LLC, ktorá patrí pod krídla New IT Project LLC. Ide o dodávateľa konvenčných počítačov a notebookov pre miestne ministerstvo vnútra. Spoločnosť v minulosti dokonca zdieľala i video so spomínaným robopsom prostredníctvom sociálnej siete TikTok. V tomto prípade bol ale oblečený do špeciálnych chytrých nohavíc. Ako môžete vidieť nižšie, tak ide na prvý pohľad o identického robota, aký bol predstavený počas udalosti Armáda 2022.

@uni3.official Команда 🐾✨#рекомендации #рек #роботы #собака_робот #uni3 #сколково #собака ♬ Ginseng Strip 2002 – Yung Lean

Unitree Go1 nielenže neunesie ťažké bremená, ale ruský importér poukazuje na to, že chodiť s robotom je možné len „za slnečného počasia“, pretože nemá dostatočnú ochranu proti vlhkosti a prachu.

Záverom je potrebné uviesť, že všetko poukazuje na to, že robot M-81 je v skutočnosti Go1. Druhým dychom ale je nevyhnutné prízvukovať, že z videí len ťažko posúdiť, či bol robot nejakým spôsobom modifikovaný alebo nie.

Čo si o vzniknutej situácii myslíte vy? Pozeráme sa na špičkového bojového robota, či ide len o „hračku“, ktorá bola prezentovaná v inom svetle? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch váš názor.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close