SpravodajstvoVeda a výskum

Vesmírny výťah by mohol znížiť cenu prepravy do vesmíru až stonásobne. Je však tento nápad reálny?

Otázne je, či ho budeme vedieť zostrojiť a za ako dlho

Cestovať do vesmíru nie je úplne jednoduché. Ak by ste dnes chceli vidieť našu modrú planétu v celej jej kráse, museli by ste sa stať astronautom, alebo miliardárom. Existuje ale jeden koncept, ktorý by výlety do vesmíru urobil oveľa dostupnejšími a slúžil by ako štartovací bod pre cesty do vesmíru.

O tomto koncepte bližšie hovorí video používateľa Kurzgesagt – In a Nutshell. Ide o takzvaný vesmírny výťah. Lenže ako by nás tento výťah dokázal vyniesť až na obežnú dráhu? V prvom rade treba porozumieť tomu, čo obežná dráha vlastne je. Objekt, ktorý sa nachádza na obežnej dráhe padá smerom k zemi. Jeho rýchlosť je však dostatočne vysoká na to, aby dokázal minúť povrch planéty. Na to, aby sa rakety dostali na orbitu, musia letieť dostatočne rýchlo smerom hore, ale aj bočne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vesmírny výťah by využíval rotáciu Zeme na to, aby poskytol objektu dostatočnú „bočnú“ rýchlosť na to, aby sa udržal na obežnej dráhe. Predstavte si dieťa, ktoré si točí loptičku na šnúrke. Na jeho prste sa nachádza mravec, ktorý sa rozhodne dostať sa po šnúrke až ku rotujúcej loptičke. Čím ďalej kráča, tým je jeho rýchlosť väčšia. Tým pádom v prípade vesmírneho výťahu treba vynaložiť energiu jedine na to, aby sa objekt dostal hore.

Je tento nápad reálny?

Konštrukcia vesmírneho výťahu ale nie je jednoduchá záležitosť. V súčasnosti by išlo o najväčšiu a najdrahšiu stavbu, akú by ľudia postavili. To, či sa takáto megastavba oplatí, závisí hlavne na cene. Bežné rakety minú extrémne množstvo paliva na to, aby dostali do vesmíru relatívne malý náklad. Podľa odhadov analytikov, jeden kilogram nákladu stojí približne 20-tisíc dolárov. Cesta jedného človeka do vesmíru by vyšla okolo 1.3-milióna dolárov. Vesmírny výťah by drasticky znížil náklady na prepravu. Predpokladá sa, že pomocou výťahu by sa dal kilogram nákladu vyniesť do vesmíru len za 200 dolárov.

Lenže ako by vesmírny výťah mohol vyzerať? Súčasné koncepty hovoria o štyroch základných komponentoch. Sú nimi kotva, kabína, povraz a protizávažie. Kotva upevňuje celú konštrukciu k zemi a protizávažie, ktorým môže byť napríklad vesmírna stanica, by sa nachádzalo vo výške 36-tisíc km. Táto stanica by mohla slúžiť ako riadiace centrum pre nasledujúce misie. Kabína by slúžila na transport osôb, alebo nákladu. Najväčším problémom je povraz, ktorý by musel byť vyrobený z pevnejšieho materiálu, než je čokoľvek, čo vieme dnes vyrobiť. Aj práve preto sa vesmírny výťah zatiaľ radí medzi futuristické koncepty.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close