Vedci veria, že v ľade starom viac ako 1,5 milióna rokov nájdu odpoveď na problémy, ktoré nás v súčasnosti trápia v spojitosti s klímou

lad a sneh continent-4051515_960_720
Zdroj: pixabay.com

Tím európskych vedcov sa pokúsi preskúmať ľad z Antarktídy, o ktorom predpokladajú, že je starý jeden a pol milióna rokov a mohol by pomôcť vyriešiť klimatické zmeny. Tajomstvo klimatických zmien leží v hĺbke 2 700 metrov. Ľadový štít je tvorený vrstvami ležiacimi na sebe a čím je vrstva hlbšie, tým je staršia a hustejšia. Doposiaľ boli k dispozícii výskumné jadrá ľadovcov, ktoré siahajú do čias spred 800 000 rokmi. Počas tohto obdobia sa striedala teplá a ľadová doba v rytme 100 000 rokov. Na druhej strane, ak sa pozrieme spätne asi 1,2 miliónov rokov, dochádzalo k zmenám v rytme 40 000 rokov. Predmetom výskumu ostáva otázka, prečo sa klimatický systém tak prudko menil?

Nehostinné a drsné prostredie ponúka bohatý zdroj informácié

Antarktická stanica s názvom Concordia leží vo výške 3 233 metrov nad morom, kde je vzduch nielen veľmi riedky, ale aj veľmi studený. Priemerná teplota na Antarktíde dosahuje -54,5 stupňa a v zime môžu hodnoty klesnúť až pod -80 stupňov. Na tomto mieste by ste živú dušu hľadali len márne, ruská stanica Wostok je vzdialená 500 kilometrov a ostatné vedecké základne dokonca viac ako 1 000 kilometrov. Asi 40 kilometrov od stanice Concordia, kde sa výskumný projekt bude realizovať, sa bude okrem klimaticko-historických zmien skúmať aj obsah oxidu uhličitého a metánu v atmosfére.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zdroj: www.srf.ch, www.spiegel.de, úvodný obrázok: pixabay.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre