SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci prišli na to, čo môže spôsobovať zvláštne deformácie protoplanetárnych diskov

Podarilo sa im nájsť priame dôkazy

Tím vedcov odhalil prvý priamy dôkaz, že skupina hviezd dokáže deformovať, alebo roztrhať disk, v ktorom sa tvoria nové planéty. Ich výskum zároveň naznačuje, že z takéhoto zničeného disku môžu vzniknúť exotické planéty.

Naša Slnečná sústava je relatívne plochá, s planétami v jednej úrovni. Vo vesmíre ale nemusí byť takáto formácia pravidlom. V prípade sústav, kde sa nachádza hneď niekoľko hviezd, môže dôjsť k deformáciám, alebo úplnému pretrhnutiu protoplanetárneho disku.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Protoplanetárny disk
Zdroj: ALMA

„Naše obrázky ukazujú extrémny prípad, v ktorom je disk naklonený a má niekoľko vykrivených prstencov, ktoré sa odtrhli od hlavného disku,“ hovorí Stefan Kraus, profesor astrofyziky z University of Exter.

Výskumy zároveň poukazujú, že vnútorný prstenec obsahuje hmotu, rovnajúcu sa 30 Zemiam. Zároveň akákoľvek planéta, ktorá sa vytvorí v tomto narušenom disku, bude mať extrémne elipsovitú obežnú dráhu. Keďže viac ako polovica hviezd sa rodí v binárnej sústave, otvára sa nová kategória planét, ktoré obiehajú hviezdu v elipsovitej obežnej dráhe a vo veľkých vzdialenostiach.

Protoplanetárny disk
Zdroj: ALMA

Tím dospel k záverom po pozorovaní sústavy, GW Orionis, po dobu 11 rokov. Objavili, že trojica hviezd neobieha okolo seba v jednej rovine, ale majú svoje vlastné náklony, v porovnaní medzi sebou a v porovnaní s diskom. Pozorovaním zároveň dokázali potvrdiť vychýlený vnútorný disk. Po prvýkrát zároveň mohli pozorovať tieň, ktorý vnútorný disk vrhá na ostatok disku.

Napokon zozbierali všetky dáta a spojili ich s počítačovými simuláciami, aby dokázali pochopiť, čo sa so sústavou stalo. Po prvýkrát boli schopní prepojiť vychýlenia diskov s teoretickým efektom trhania disku. Táto teória tvrdila, že gravitačný ťah hviezd, v rôznych rovinách, dokáže pokrútiť, alebo aj roztrhnúť ich protoplanetárne disky.

Iný tím vedcov študoval rovnakú sústavu a prišli k trochu iným záverom. Podľa nich by sa roztrhnutie disku dalo vysvetliť planétou, ktorá sa medzi prstencami nachádzala.

Via Futurism.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close