Vedci opäť štartujú lov na deviatu planétu: Ukázali nám, že môže predsa len existovať!

V okrajových častiach našej sústavy sa môže nachádzať masívna planéta, ktorá ovplyvňuje správanie vzdialených drobných objektov.

Exoplaneta
Zdroj: flickr.com (Hubble ESA) (CC BY 2.0)

Ešte v roku 2015 sa objavila hypotéza, podľa ktorej sa v našej sústave nachádza nová, doteraz neobjavená planéta. Jej autori tvrdili, že za obežnou dráhou Neptúnu existuje šestica objektov, ktoré sa správajú tak, akoby ich “viedlo” niečo s veľkou gravitačnou silou.

Odvtedy mal príbeh “deviatej planéty” množstvo rôznych zvratov. Výskumníci dokonca načrtli aj obežnú dráhu tohto neobjaveného objektu, no ani napriek množstvám pozorovaní sa astronómom nepodarilo objaviť nič, čo by pripomínalo novú planétu. Viaceré štúdie na túto tému konštatovali, že sa hypotetická deviata planéta už nemá kde schovať.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na druhú stranu ale treba povedať, že objavovanie nových planét nie je až tak jednoduché, ako sa môže zdať. Ako informuje portál IFL Science, výskumníci dokážu jednoducho odhaliť planéty mimo našej Slnečnej sústavy, no objavovanie planét v tej našej je mimoriadne náročný proces. Planéty Merkúr, Venuša, Mars, Saturn a Jupiter astronómovia síce objavili pozorovaním, no napríklad Neptún sa našiel prostredníctvom matematiky. Vedci si všimli, že obežná dráha Uránu je iná, než hovorila newtonovská fyzika. To mohlo vzniknúť, ak by sa za Uránom nachádzala ešte jedna planéta, ktorá Urán ovplyvňovala gravitáciou.  

Čo sa ale týka deviatej planéty, to že sme ju nenašli, ešte neznamená, že neexistuje, hoci niektorí vedci začali vešať hlavy. Objavila sa však nová štúdia, ktorá môže pátranie po novej planéte opäť naplno rozbehnúť. Jej autori prinášajú zatiaľ najsilnejší štatistický dôkaz o tom, že deviata planéta skutočne existuje.  

Vedci tvrdia, že táto planéta môže ovplyvňovať mimoriadne vzdialené a nestabilné objekty v blízkosti obežnej dráhy Neptúnu. Presnejšie, ide o objekty, ktoré sa nachádzajú vo vzdialenosti od 15 do 30 astronomických jednotiek od Slnka (jedna astronomická jednotka predstavuje vzdialenosť Zeme od Slnka).  

Deviata planéta najlepšie vysvetľuje správanie vzdialených objektov

Následne vytvorili simulácie, ktoré mali ukázať, čo by najlepšie vysvetlilo obežné dráhy týchto objektov. Výsledky simulácie hovoria, že riešením je masívna planéta niekde za Neptúnom. Autori štúdie vysvetľujú, že existencia deviatej planéty vysvetlila správanie objektov lepšie, ako keby planéta neexistovala.  

V rámci modelu vedci zohľadnili aj iné faktory, ktoré by mohli správanie objektov ovplyvňovať, napríklad gravitačná sila prelietajúcich hviezd alebo rôzne galaktické fenomény.  

“Fascinujúce je, že naša teória a aj iné práce podporujúce existenciu deviatej planéty sa dostanú pod prísny test, s príchodom observatória Vera Rubin. Toto observatórium sľubuje odhalenie záhad, ktoré sa ukrývajú na okrajoch Slnečnej sústavy,” tvrdia autori štúdie.  

Hoci ich práca podporuje existenciu deviatej planéty, v štúdii sa nezameriavali na to, kde by sme mohli planétu nájsť. Stále teda ostáva visieť vo vzduchu otázka, či táto planéta naozaj existuje. Objavili sa už aj hypotézy, podľa ktorých by deviata planéta nemusela byť vôbec planétou, ale miniatúrnou čiernou dierou.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre