Existuje Planéta 9? Vedci prichádzajú s možným riešením, ako vyriešiť túto hádanku raz a navždy

Tím vedcov pracuje s teóriou drobnej čiernej diery

Deviata planéta
Zdroj: NASA

Vedci z Harvardskej univerzity a Black Hole Initiative prišli na novú metódu, ako odhaliť potenciálnu čiernu dieru na okraji našej Slnečnej sústavy. Ich cieľom je definitívne vyjasniť záhadu Deviatej planéty.

Nová štúdia vyzdvihuje potenciál misie Legacy Survey of Space and Time (pozn. redakcie: LSST), ktorá bude hľadať stopy po akrečných zábleskoch. Ich existencia by mohla nakoniec potvrdiť, alebo vyvrátiť možnosť, že je Deviata planéta čierna diera. Píše o tom portál Phys.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Doktor Avi Loeb, Frank B. Baird a Amir Siraj, z Harvardskej univerzity prišli na nový spôsob, ako odhaliť záblesky, ktoré vznikajú zrážkou kométy a čiernej diery. Štúdia navrhuje použiť LSST na sledovanie týchto kolízií na okraji Slnečnej sústavy.

„Pretože sú čierne diery čierne, našou jedinou možnosťou, ako ich odhaliť, je sledovať radiáciu, ktorá vznikne po strete drobného objektu s čiernou dierou,“ hovorí Amir Siraj.

Prichádzajúci projekt LSST bude dosť citlivý na odhalenie akrečných zábleskov. Súčasná technológia ich dokáže odhaliť, avšak potrebuje pritom asistenciu. LSST bude mať široký uhol pohľadu, pokryje celú oblohu a bude sledovať aj jemné záblesky. Ostatné teleskopy sa dokážu zamerať na dopredu známy objekt, avšak nikto netuší, kde Deviatu planétu hľadať.

Deviata planéta je hypotetický objekt, ktorý sa nachádza ďaleko za obežnou dráhou Neptúnu. V súčasnosti sa vedie mnoho špekulácií o tom, či je Deviata planéta planétou, alebo miniatúrnou čiernou dierou, ktorá sa nachádza priamo v našej Slnečnej sústave. Existujú aj teórie, ktoré existenciu Deviatej planéty popierajú. Vzdialené objekty sa na okraji správajú zvláštne a vedci veria, že za to môže len súčet ich vlastných gravitačných síl.

Čo narúša vesmírne objekty na kraji Slnečnej sústavy? Tím astrofyzikov popiera existenciu Deviatej planéty

Každopádne, potvrdiť, alebo vyvrátiť teóriu o Deviatej planéte dokážeme až s použitím lepších nástrojov, ktoré by mohli prísť už onedlho.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre