SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci objavili v hubách látku, ktorá dáva pacientom s obrovskými bolesťami novú nádej

Vedci objavili v hubách látku, ktorá sa neviaže na receptory miechy a mozgu ako bežné opiáty, ktoré blokujú prenos bolesti.

Vedci objavili v hubách alternatívu k bežným opioidným analgetikám. Zdrojom úspechu má byť neznáma huba z rodu Penicillium. Doteraz boli druhy tohto rodu známe najmä pre antibiotické penicilíny, ktoré produkujú. Zdá sa však, že aspoň jeden zástupca týchto húb obsahuje zaujímavé látky na liečbu bolesti.

Deriváty ópia sa viažu na receptory v mieche a mozgu a tak blokujú prenos stimulov bolesti. Hlavnou nevýhodou opioidov sú veľmi nepriaznivé vedľajšie účinky a  vo veľmi krátkom čase si môže človek na ne vzniknúť, a tak si vytvoriť závislosť. Z tohto dôvodu vedci už dlho hľadajú kompatibilnejšie alternatívy k doteraz používaným liekom proti bolesti.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Lieky
Zdroj: pixabay.com

Látka menom „Mst-MF667“

Nová alternatíva však pôsobí odlišnou cestou ako konvenčné opioidy, a preto by mohla mať menej nebezpečné vedľajšie účinky. Vedci preto využili svoje objavy ako príležitosť na vývoj nového analgetika založeného na peptidoch nachádzajúcich sa v hube. Len pre zaujimavosť, vedci objavili tento druh huby v bahne z vodného útvaru v údolí Huan v austrálskom štáte Tasmánia. Látka vyvinutá na modeli týchto hubových látok bola pri experimente s myšami rovnako účinná ako morfín. Ďalšie experimenty na myšiach však spočiatku odhalili, že účinná látka v tele nedosiahla požadovaný účinok. Pridanie jednotky cukru však viedlo k tomu, že látka bola aktívna.

 „Ak jedného dňa uspejeme a uvedieme na trh nový liek, pravdepodobne zníži riziko smrteľných predávkovaní a iných vedľajších účinkov,“ dúfa spoluautor MacDonald Christie z University of Sydney.

Látka „Mst-MF667“, ktorú objavili má pritom veľmi zriedkavo chirálnu štruktúru (pozn. redakcie: v  niektorých molekulách sa geometrická orientácia označuje ako chiralita alebo „handedness“.) s pravými aminokyselinami, ktoré sú podobné endomorfínom známym u ľudí. (pozn. redakcie: nezvyčajná štruktúra je preto, lebo  väčšina aminokyselín v príode je stočená v opačnom tvare ako v prípade cicavcov. To však nebol prípad tejto huby).

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close