Trio hviezd v jadre Mliečnej dráhy odhalilo svoje tajomstvá a prekvapilo astronómov
Vesmír

Záhadné trio hviezd v samotnom srdci Mliečnej dráhy vedcom prezradilo svoje tajomstvá: Astronómov čakali ďalšie prekvapenia

V samom centre Mliečnej dráhy môžeme nájsť tri hviezdy, ktorých existenciu si astronómovia nedokážu vysvetliť. Všetky hviezdy sú nezvyčajne mladé a zvláštna je aj ich chemická kompozícia. 

Ako vysvetľujú výskumníci z Lund University, tieto hviezdy sú súčasťou hviezdokopy, ktorá tvorí srdce našej galaxie. Študovať ich je však mimoriadne náročné, pretože sú od nás extrémne vzdialené a navyše sa ukrývajú za obrovským oblakom plynu a prachu. Výskum komplikuje aj to, že okrem spomínanej záhadnej trojice sa v jadre galaxie nachádza oveľa viac hviezd pokope. Pre astronómov je teda náročné rozlíšiť jednu hviezdu od druhej.  

Už v minulosti vedci naznačovali, že táto trojica hviezd môže byť neobvykle mladá. V rámci novej štúdie sa vedcom podarilo určiť ich vek a potvrdili, že to tak naozaj je.  

“Zo záverov nášho výskumu vyplýva, že všetky tri hviezdy sú relatívne mladé, s vekom od 100-miliónov do jednej miliardy rokov. Pre porovnanie, naše Slnko je staré približne 4,6-miliárd rokov,” tvrdí Rebecca Forsberg, výskumníčka z Lund University a jedna z autorov výskumu.  

Centrálnu hviezdokopu Mliečnej dráhy výskumníci právom vnímali ako prastarú časť galaxie. Trojica mladých hviezd však potvrdila, že aj v tomto regióne stále prebieha aktívna formácia nových hviezd. Všetky tri od nás ležia približne 25-tisíc svetelných rokov a zistiť ich vek nebolo pre astronómov vôbec jednoduché. Na pozorovanie hviezd použili teleskop Keck II na Havaji, jeden z najväčších teleskopov na svete. 

Astronómovia ďalej skúmali aké množstvo železa hviezdy obsahovali. Ide o prvok, ktorý vedcom umožňuje sledovať vývoj galaxie. Podľa našich súčasných poznatkov by mali mať mladšie hviezdy viac železa ako tie staršie. Ide o ťažký prvok, ktorý vzniká v jadrách hviezd a postupne sa cez supernovy dostáva do vesmíru.  

Pohľad do jadra Mliečnej dráhy

Na zistenie množstva železa sa vedci na hviezdy pozreli v infračervenom spektre. Toto svetlo sa ľahšie dostane cez hustý oblak prachu a plynu v jadre Mliečnej dráhy. Pozorovania ukázali, že v prípade troch hviezd sa množstvo železa výrazne menilo. To bola ďalšia vec, ktorá astronómov zarazila.  

“Rôzne hodnoty železa nám naznačujú, že centrálna časť Mliečnej dráhy je mimoriadne rôznorodé prostredie. To je niečo, čo sme skutočne nečakali. Tieto zistenia nám však prezrádzajú viac o tom, ako mohli vyzerať prvé galaxie v počiatkoch vesmíru,” vysvetľuje Brian Thorsbro, spoluautor štúdie.  

Okrem pohľadu do ranných ér vesmíru astronómovia získavajú aj lepší obraz o tom, ako funguje jadro našej galaxie, Mliečnej dráhy. Zistenia zároveň prispejú aj k vytvoreniu presnejších modelov galaktickej a hviezdnej evolúcie. Astronómovia vďaka ambicióznym pozorovacím metódam získavajú nové spôsoby, akými môžu nahliadnuť do srdca Mliečnej dráhy.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť