Vedci učia umelú inteligenciu poznať, kedy klameme
Zdroj: DALL-E
Ľudia, Technológie

Vedci učia umelú inteligenciu poznať, kedy klameme: Je to dobrý nápad?

Umelá inteligencia ušla kus cesty, no aj napriek tomu má stále ešte niekoľko problémov. Jedným z tých výraznejších je, že nedokáže absolútne povedať, kedy ľudia klamú. Výskumníci z North Carolina State University vytvorili v rámci svojej novej štúdie cvičebné nástroje, ktoré by naučili umelú inteligenciu, že ľudia nehovoria vždy pravdu.  

Nové nástroje umožnia umelej inteligencii brať do úvahy možnú lož. Fungovalo by to len v prípade, kedy majú ľudia nejaký dôvod klamať, napríklad ak si vybavujú hypotéku. Autori práce veria, že v budúcnosti umelú inteligenciu uvidíme implementovanú v rôznych sférach, napríklad v bankovníctve alebo iných odvetviach.  

“Umelá inteligencia by mohla v budúcnosti pomôcť určiť, akú veľkú hypotéku si môže človek dovoliť. Tieto programy väčšinou využívajú matematické algoritmy, ktoré sú založené na štatistike. Tento prístup dáva ľuďom dobrý dôvod klamať, aby získali výhodnejšiu ponuku,” vyjadril sa jeden z autorov štúdie, Mehmet Caner.  

Autori chceli zistiť, či by existoval nejaký spôsob, ako AI algoritmy prispôsobiť tak, aby brali ohľad na to, že ľudia nemusia priznať pravdu. Začali tým, že vytvorili novú sadu tréningových parametrov. Tie môžu použiť na zistenie toho, ako umelá inteligencia dospela k určitým záverom. Zároveň sa však nové parametre sústredia na rozpoznávanie a zohľadňovanie dôvodov pre lož. Jednoduchšie povedané, umelá inteligencia sa trénovala tak, aby vedela rozpoznať okolnosti, za ktorých by človek mohol klamať, aby zlepšil svoju situáciu.  

Umelá inteligencia bude vedieť poznať lož

Nová štúdia je zaujímavým konceptom. Vedcom sa podarilo demonštrovať, že upravená umelá inteligencia dokázala lepšie odhaliť nepravdivé informácie od užívateľov.  

“Naša práca efektívne znižuje túžbu užívateľov klamať v citlivých situáciách. Zároveň si ale všímame, že malé klamstvá stále prekĺznu bez odhalenia. V tomto smere potrebujeme ešte ďalšie práce, aby sme lepšie pochopili rozdiely medzi malým a veľkým klamstvom,” dodáva Caner.  

Autori štúdie výsledky svojej práce zverejnili pre každého. Dúfajú, že sa ich práce chytia vývojári, ktorí budú s metódou ďalej experimentovať. Práca dokazuje, že môžeme vyvinúť postupy na to, aby sme umelú inteligenciu naučili rozpoznať, kedy človek hovorí pravdu a kedy naopak pravdu zatajuje. Nateraz vedci len znížili riziko klamstva v dôležitých aspektoch, no ako sme spomenuli, svojim cvičebným nástrojom sa venujú naďalej.  

Veria, že jedného dňa môže byť umelá inteligencia natoľko múdra, že bude v každých prípadoch vedieť, kedy človek hovorí pravdu a kedy nie. To by mohlo v budúcnosti ukázať ľuďom, že klamanie sa v tomto prípade vôbec neoplatí.  

Otázne je však aj to, kedy sa umelá inteligencia dostane do praxe v dôležitých odvetviach, ako je bankovníctvo. Odhliadnuc od možnosti umelej inteligencii klamať, AI modely majú niekoľko ďalších nedostatkov, mimo iné, taký, že nie vždy poskytnú správne informácie.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť