Kaviar jeseter_titulka
Zdroj: Piotr Velixar / Shutterstock.com a innakreativ / Shutterstock.com, koláž Vedavovrecku.sk
Zvieratá

Doprajete si kaviár? Toto by ste mali vedieť!  

Pravý kaviár sa vyrába z ikier jesetera a považuje sa za mimoriadnu gastronomickú lahôdku. V mnohých krajinách je však kaviár z divých ikier nezákonný, pretože pytliactvo a nadmerný rybolov dostal jesetera až na pokraj vyhynutia.  

Dnes sa kaviár dá stále zohnať, no povolený je len kontrolovaný chov jesetera a stále existujú prísne pravidlá, aby sa tento ohrozený rod chránil. V Cell Press sa však objavila štúdia, ktorá vykonala genetickú a izotopickú analýzu kaviárov z Bulharska, Rumunska, Srbska a Ukrajiny, teda krajín, ktoré sa nachádzajú na hraniciach oblasti poslednej divej populácie jeseterov. Štúdia dospela k prekvapivým zisteniam.  

Ukázalo sa, že ak hovoríme o čiernom kaviári z jesetera, buď sa regulácie na ochranu tohto rodu aktívne porušujú, alebo kaviár neobsahuje žiadne stopy jesetera.  

“Podľa konzervačného štatútu jesetera je každý jedinec dôležitý pre prežitie rodu. V rámci štúdie sme sa však stretli s pytliactvom v takej intenzite, že podrýva akúkoľvek snahu o zachovanie tohto rodu,” tvrdí Arne Ludwig, vedúci štúdie.  

V Európe existujú dve posledné divé populácie jesetera, ktoré možno nájsť v Dunaji a Čiernom mori. Oba druhy jesetera sú chránené od roku 1998 a od roku 2000 sa používa prísne označovanie všetkých kaviárových produktov, aby sa čo najviac zamedzil nelegálny obchod s touto komoditou. Samozrejme, že ani tieto regulácie nezabránili nelegálnemu obchodu s týmto tovarom.  

Pytliactvo je v EÚ mimoriadne rozšírené

Štúdia sa rozhodla zistiť pravý zdroj komerčne predávaného kaviáru v krajinách, kde ešte možno nájsť divé populácie jesetera. Výskumníci získali vzorky kaviáru z rozličných zdrojov vrátane lokálnych trhov, obchodov, reštaurácií, barov, ale aj z internetu. Pre potreby štúdie získali aj vzorky, ktoré zabavili príslušné úrady.  

Autori štúdie vysvetľujú, že 29% skúmaných vzoriek porušovalo regulačné a obchodné zákony. Tieto produkty uvádzali zlý druh jesetera alebo zlú krajinu pôvodu. Zvyšných 32% vzoriek klamalo zákazníka. V tomto prípade kaviár označili ako z divého jesetera, pričom v skutočnosti pochádzal z kontrolovaného chovu. Objavilo sa pár prípadov kedy stretli aj s tým, že kaviárový produkt neobsahoval ani stopu jesetera. V tomto prípade išlo o polievku, ktorá namiesto toho obsahovala sumca západného a ostrieža nílskeho.  

Výskumníci konštatujú, že väčšina kaviáru zo skúmaných oblastí je buď nelegálna, alebo s kaviárom nemá nič spoločné. Zároveň upozorňujú na mimoriadne vysokú dávku pytliactva, ktoré ešte viac ohrozuje už aj tak dosť ohrozenú druh. Autori štúdie sa domnievajú, že príčinou môže byť nedostatok legálnych možností príjmu pre predajcov, alebo neefektívna policajná kontrola v dôležitých oblastiach.  

Veľké množstvo produktov pochádzajúcich z Európskej únie a krajín žiadajúcich o členstvo je podľa autorov výsledkom pytliactva. To by sa malo zmeniť ak chceme zabezpečiť budúcnosť pre jeseterov.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť