Opaľovanie síce nie je najzdravšie, no obzvlášť od týchto produktov dajte ruky preč, varujú vedci.
Zdravie

Chystáte sa chytiť letný „bronz“? Od týchto produktov ruky preč, varujú dermatológovia!

Leto je už za dverami a spolu s ním aj sezóna dovoleniek, ktorú mnohí strávia pri mori alebo pri bazéne. Opaľovanie sa je jedným z populárnych spôsobov ako si skrátiť dlhé letné dni, no ak sa nám nedarí chytiť prirodzený bronz, niektorí siahnu po prípravkoch, ktoré nám s tým môžu pomôcť.

Takzvané urýchľovače opálenia sú na trhu relatívnou novinkou a s príchodom leta ich začínajú propagovať stále viac a viac aj influenceri na sociálnych sieťach. Hoci nás môže vidina rýchleho opálenia lákať, do úvahy by sme mali brať aj potenciálne zdravotné dôsledky, ktoré sa spájajú s týmto produktom. Ako vo svojej štúdii vysvetľujú vedci zo zdravotného centra Hackensack Meridian Health, urýchľovače opálenia pracujú s UV žiarením Slnka, aby nám pomohli rýchlejšie získať hnedší odtieň. Experti varujú, že takéto prípravky môžu vážne poškodiť našu pokožku.

„Je dôležité, aby sme zvýšili povedomie o škodlivej povahe urýchľovačov opálenia. Dnes sa opálenie považuje za akýsi znak krásy, no vystavenie UVA a UVB žiareniu nikdy nie je zdravé a môže viesť k rakovine. To ale nie je ani zďaleka všetko,“ vysvetľuje dermatologička Alexis Young.

Opaľovanie s mierou

Young pokračuje s tým, že keď nám pokožka v rámci opálenia stmavne, v skutočnosti ide o prvý varovný signál poškodenia slnkom. Vysvetľuje, že urýchľovače opálenia môžu u niektorých ľudí vyvolať pocit ochrany pred UV žiarením. V skutočnosti ich tieto produkty vôbec nechránia. Na to slúžia tradičné opaľovacie krémy.

Dnes čelíme intenzívnejším letám ako kedysi, za čo môže aj globálne otepľovanie. Ak vyrazíme na dovolenku k moru alebo iným tropickým oblastiam, experti odporúčajú natierať sa ochranným faktorom 30 alebo vyšším. Dokonca aj keď sa slnko skrýva pod mrakmi.

„V každom prípade odporúčame chrániť sa proti slnku opaľovacími krémami, ktoré obsahujú oxid titaničitý alebo oxid zinočnatý. Tieto látky spoľahlivo chránia proti UVA a UVB žiareniu. Odporúčame natierať hrubšiu vrstvu opaľovacieho krému hlavne na nos, uši, krk, ruky, nohy a dokonca aj na pery,“ tvrdí Young.

Ak trávime voľné chvíle pri mori, odporúča sa aplikovať opaľovací krém približne každé dve hodiny a po vyjdení z vody. Chrániť sa môžeme napríklad širokými klobúkmi a nezabúdajme ani na ochranu očí slnečnými okuliarmi.

Opaľovanie sa síce nikdy nemôžu experti považovať za zdravé, no keď už, vyvarujte sa používaniu urýchľovačov opálenia. Tie vás môžu urobiť náchylnými na rozdielne typy rakoviny kože vrátane melanómu. Ak predsa len trváte na hnedšom odtieni kože, Young odporúča samoopaľovacie krémy alebo spreje. Ide o produkt, ktorý dokáže vašej koži dodať tmavší odtieň bez toho, aby ste sa museli vystavovať škodlivému UV žiareniu.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť