SpravodajstvoVeda a výskum

Už o pár mesiacov poletí raketa New Shepard do vesmíru s civilistom na palube

Komerčná vesmírna spoločnosť Blue Origin posúva sen cestovania do vesmíru bližšie k realite.

Komerčná vesmírna spoločnosť Blue Origin, založená bývalým šéfom Amazonu, Jefom Bezosom, napreduje, píše portál Universe Today.

Spoločnosť uskutočnila 14. apríla testovací let, ktorého úspech by mohol priniesť myšlienku komerčného cestovania do vesmíru bližšie realite. Po teste sa spoločnosť Blue Origin vyjadrila, že 20. júla plánujú ešte jeden testovací let, tentokrát s posádkou. Tá bude tvorená prevažne z astronautov, avšak jedno miesto je rezervované pre komerčného pasažiera. Na začiatku tohto mesiaca spoločnosť oznámila, že o  voľné miesto môžu potenciálni záujemcovia zabojovať na aukcii.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Blue Origin pracuje na svojej vesmírnej rakete New Shepard, ktorá by mala v budúcnosti pasažierom poskytnúť možnosť nahliadnuť do vesmíru. Pasažieri poletia suborbitálne, čo znamená, že ich raketa vynesie na okraj vesmíru a následne sa vrátia naspäť. Na obežnú dráhu okolo Zeme sa momentálne nedostanú.

Raketa New Shepard je pomenovaná po prvom americkom astronautovi, ktorý sa dostal do vesmíru. Tento astronaut sa volal Alan Shepard. Ten sa 5. mája 1961 dostal do vesmíru v kapsule Freedom 7, ktorá bola súčasťou projektu Mercury. Oznámenie spoločnosti taktiež prišlo v deň 60. výročia prvého amerického letu do vesmíru. Alan Shepard bol zároveň veliteľom misie Apollo 14, počas ktorej mal možnosť poprechádzať sa po Mesiaci.

Výlet do vesmíru

Aukcia voľného miesta na rakete New Shepard bude trvať 5 týždňov a skladať sa bude z troch fáz. Prvá začala 5. mája. Všetky ponuky, ktorými záujemcovia prispejú budú zakryté až do 19. mája. V druhej fáze sa ponuky odkryjú a záujemcovia musia prekonať najvyššiu ponuku. Aukcia sa uzatvorí 12. júna, kedy bude oznámený výherca.

Ten poletí zo štartovacej plochy spoločnosti, ktorá sa nachádza v Západnom Texase. Po štarte sa raketa dostane do výšky 6.7 km. Následne sa oddelí kapsula s posádkou a tá zažije približne 10 minút stavu beztiaže. Kapsula sa počas letu dostane do výšky 100 km, čo je kúsok za hranicou vesmíru. Potom kapsula otvorí padáky a pristane na povrchu.

Komerčný cestujúci, ktorý vyhrá aukciu a získa miesto na ceste do vesmíru, musí podstúpiť tréning v stredisku spoločnosti Blue Origin. Spoločnosť zároveň udala výšku a váhu, ktorú by mal cestujúci splniť. Vysoký by mal byť od 150 do 204 cm. Vážiť by mal od 50 do 101 kg.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close