USA má čoraz väčší záujem rozšíriť svoje pôsobenie do vesmíru medzi Zemou a Mesiacom. Čo sa za tým schováva?

Ďalší vesmírny závod sa už netýka prestíže, ale vlastnenia cenných zdrojov na Mesiaci

Donald Trump tazba surovin na Mesiaci
Zdroj: Vosveteit.sk (kolaž Pixabay.com (rkarkowski), pikpng.com)

Americká vláda má čoraz väčšie ambície presadzovať svoje záujmy vo vesmírnom priestore medzi Zemou a Mesiacom. Ciele spojených štátov by mohli zahŕňať aj mesačný povrch, najmä s príchodom misie americkej vesmírnej agentúry NASA, Artemis. Píše o tom portál Space.

Záujem USA o Mesiac sa spomínal v nedávnej správe State of the Space Industrial Base 2020: A Time for Action to Sustain US Economic & Military Leadership in Space.  Celý report môžete nájsť tu. Zakladá sa na workshope, ktorý spojil viac ako 120 odborníkov z oblasti priemyslu, vlády, ale aj školstva. V zhrnutí správy sa môžete dozvedieť, že Spojené štáty čelia výzvam vo vesmírnom priestore, konkrétne vo vesmíre medzi Zemou a Mesiacom. Americká vláda totiž vidí potrebu zabezpečiť si kľúčové body.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Vesmírny priemysel neustále rastie a prvý národ, ktorý zabezpečí infraštruktúru a logistiku, ako na obežnej dráhe Zeme, tak aj v priestore Zem-Mesiac, bude schopný výrazne kontrolovať tento vesmír,“ píše sa v správe.

Otázka mesačných zdrojov

Ďalšia správa sa zameriava na mesačné zdroje, predovšetkým vodík a kyslík, ktoré môžu slúžiť ako palivo pre civilné, komerčné, alebo vládne misie. Podľa tejto správy sú zdroje na Mesiaci kľúčom k napredovaniu vesmírneho priemyslu. Predovšetkým sa spomína, že vďaka nim sa budeme môcť dostať k asteroidom, alebo na Mars.

„Dnešný vesmírny závod nie je len o vlajkách, či stopách v prachu. Strategicky ide o závod k obrovskému bohatstvu, akým sú mesačné zdroje. Tie budú poháňať vesmírnu ekonomiku a umožnia nám vydať sa oveľa ďalej,“ píše sa v správe.

Vo vesmírnej komunite však existujú ľudia, ktorý vnímajú Mesiac ako druhé El Dorado, miesto bohatstva a možností. Tie by mohli prísť v podobe ťažby vodného ľadu, alebo látky Helium-3, ktorá by dokázala poháňať jadrové reaktory. Preto niektorí odborníci vidia v Mesiaci priestor na ekonomický rast. Iní sú však skeptický a neveria, že by tento boom nastal v priebehu nasledujúcich desaťročí.

„Existujú názory, že americká armáda by mala mať svoj vplyv na Mesiaci, aby dokázala ochrániť americké spoločnosti a amerických občanov. Ich cieľ je ochrániť americké aktíva a zabrániť ostatným, aby si robili nároky na to, čo patrí Spojeným štátom,“ vyjadril sa David Burbach, odborník na záležitosti národnej bezpečnosti v USA.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre