Návody

Urýchlite si prácu s mailovou schránkou: Tieto funkcie Gmail vám pomôžu nájsť to, čo potrebujete do pár sekúnd!

Dostať sa k tomu, čo práve potrebujete, je niekedy takmer nemožné. Už viac nie, s týmito užitočnými príkazmi!

Gmail od spoločnosti Google je už sám o sebe užitočný nástroj, no existuje niekoľko trikov, ktoré vám pomôžu rýchlejšie nájsť čo potrebujete, čím sa vaša práca zefektívni. Na tému upozorňuje portál cnet.com.

Vedeli ste napríklad, že môžete vyhľadávať podľa veľkosti určitých príloh, viete nájsť čisto len fotografie, alebo jednoducho nájdete aj naozaj staré maily. To, ako si môžete výrazne uľahčiť prácu v mailovej schránke sa dočítate nižšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nájdite veľké súbory

Ak máte prácu, pri ktorej posielate videá, alebo iné súbory, ktoré sú veľké, a neviete komu, alebo kedy ste ich mohli poslať, môžete skúsiť vyhľadať súbor podľa veľkosti. Táto funkcia je však užitočná aj v prípade, ak máte málo miesta a potrebujete ho rýchlo uvoľniť.

Jednoducho otvorte Gmail a do vyhľadávania napíšte príkaz „size:#“ kde # = veľkosť súboru v bajtoch. Keď dáte za číslo „mb“, tak vyhľadáte súbory  s megabajtoch.

Gmail_ako vyhladat velke e-maily
Zdroj: Vosveteit.sk

Nájdite rýchlo fotografie

Ak potrebujete nájsť fotografiu, ktorú ste pred piatimi rokmi určite niekomu posielali, nemusíte sa hrabať cez množstvo odoslaných mailov. Tentokrát do vyhľadávača napíšte „filename:“ a za dvojbodku dosaďte príponu súboru (pozn. redakcie: V prípade fotografií sú najpoužívanejšie prípony PNG, alebo JPEG). Ak chcete nájsť súbory určitého typu, t.j. fotografie, za príponu dajte bodku. Pre fotografie bude príkaz vyzerať takto: „filename: .jpg“

Nájdtite fotografie v službe Gmail
Zdroj: vosveteit.sk

Nájdite staré správy

Ak chcete nájsť správy, ktoré ste posielali pred rokom, či dvoma, dozadu, nemusíte sa ku nim preklikať. V tomto prípade máte k dispozícii niekoľko príkazov, ktoré môžete použiť:

Ak chcete nájsť správy pred určitým dátumom, použite príkaz „before:[dátum]“

Ak chcete nájsť správy po určitom dátume, použite príkaz „after:[dátum]“

Ak chcete nájsť správy staršie než určitý dátum, použite príkaz „older:[dátum]“

Ak chcete nájsť správy novšie než určitý dátum, použite príkaz „newer:[dátum]“

Nájdite dôležité maily

Niektoré e-maily majú označenie dôležité. Ak sa ku nim chcete rýchlo dostať, použite vo vyhľadávacom okne príkaz „is:important“ a stlačte Enter. Objavia sa vám len tie maily, ktoré majú označenie dôležité.

Vyhľadávanie mailov od určitej osoby

Ak do vyhľadávacieho okna napíšete príkaz „from:“ a meno osoby, objavia sa vám všetky maily, ktoré vám táto osoba poslala. Ide o užitočný príkaz ak si rýchlo potrebujete pozrieť celú mailovú konverzáciu.

Nájdite aj iné prílohy

V prílohe mailu sa nemusí ukrývať len fotka. S druhou osobou si môžete posielať tabuľky, dokumenty, alebo prezentácie. Ak ste v situácii, kedy potrebujete niečo z toho rýchlo nájsť, Gmail vás nenechá v štichu. Tieto príkazy vám môžu pomôcť, ak hľadáte konkrétny súbor:

Ak chcete nájsť všetky maily, ktoré obsahujú odkaz na Google Disk, použite príkaz: „has:drive“

Ak chcete nájsť všetky maily, ktoré obsahujú dokument, použite príkaz: „has:document“

Ak chcete nájsť všetky maily, ktoré obsahujú tabuľky, použite príkaz: „has:spreadsheet“

Ak chcete nájsť všetky maily, ktoré obsahujú prezentáciu, použite príkaz: „has:presentation“

Rozšírené vyhľadávanie

Funkcie Gmail - rozšírené vyhľadávanie
Zdroj: vosveteit.sk

Gmail má aj funkciu rozšíreného vyhľadávania, ktorú môžete použiť, ak sa chcete dopátrať k určitému mailu. V nastaveniach si môžete určiť, od koho, komu, alebo čo bolo predmetom mailu, no môžete vyhľadávať aj podľa dátumu. Rozšírené vyhľadávanie môže byť užitočnejšie a o trochu prehľadnejšie, no nenájdete tam všetky funkcie, ktoré môžete ovládať príkazmi.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close