Ukrajina od vypuknutia vojny čelila viac ako 1 100 kybernetickým útokom

Vojna u našich východných susedov zďaleka neprebieha iba na fronte so zbraňami. Ukrajina v kybernetickom svete zaznamenala cez 1 100 útokov.

ruski a ukrajinski hackeri
Zdroj: Pixabay.com, Vosveteit.sk

Už je to viac než pol roka od začiatku vojny u našich východných susedov. Ruskí útočníci vo februári rozpútali neuveriteľne rozsiahlu vojnu. Tá ale neprebieha iba fyzicky na fronte ale aj v kybernetickom priestore, ktorý je neraz rovnako dôležitejší. Častokrát totiž vidíme vyradenie rôznych kľúčových systémov, čo vie prevážiť misky váh na jednu zo strán. Išlo napríklad o vyradenie bieloruského železničného systému, ktorý zabezpečoval presun ruskej vojenskej techniky.

Aj preto netreba bezpečnosť systémov rozhodne podceňovať. Vládny tím pre kybernetickú bezpečnosť Ukrajiny CERT-UA, za posledných šesť mesiacov zaznamenal 1 123 kybernetických útokov. Na informáciu upozornil web cip.gov.ua.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pod paľbou je najviac vláda

Nie je žiadnym prekvapením, že najväčším cieľom sú rôzne vládne a regionálne inštitúcie. Tie z celkového počtu 1 123 útokov zaznamenali 260. Sektor bezpečnosti a obrany zaznamenal 154 útokov. Ďalej nasledovali útoky na rôzne obchodné organizácie, finančný sektor a ďalšiu civilnú infraštruktúru.

Zaujímavý je taktiež vývoj týchto útokov. Kdežto zo začiatku cielil Kremeľ a hackerské skupiny napojené naň skôr na vyradenie či zničenie systémov, tak postupne presedlali skôr na získavanie čo najväčšieho počtu informácií. Dôkazom sú aj čísla, v ktorých je na prvom mieste typ útokov, ktorých cieľom bolo získavanie informácií. Ich počet bol 306. Až za ním sa nachádza škodlivý softvér s 267 útokmi, ktorého cieľom je znefunkčnenie alebo zneškodnenie rôznych systémov.

Útoky sa ale dotýkajú aj šírenia proruskej propagandy, hovorí úrad. Len niekoľko dní dozadu sa podarilo ukrajinským bezpečnostným silám odhaliť dve trollie farmy.

„Cieľmi hackerov sú aj mediálne a sociálne účty verejných a vojenských osobností. Účelom takýchto útokov je šírenie propagandy a falzifikátov, no naši občania im neveria,“ uviedla SSSCIP.

Druhá strana mince

Cieľom útokov nie je ale iba Ukrajina. Tá v rámci snahy ochromiť agresiu Ruska, rovnako realizuje kybernetické útoky na Kremeľ. Ukrajincom v tejto aktivite pomáhajú rôzne hackerské zoskupenia, najmä Anonymous. Ciele útokov sú ale častokrát odlišné ako tie, ktoré realizujú proruské hackerské skupiny. Častokrát sa snažia prelomiť cenzúru, ktorá v Rusku stále silnie. Blokované sú taktiež viaceré VPN služby, ktoré sa Kremeľ snaží dokonca klamlivo ohovárať. Mnoho bežných obyvateľov sa ale aj napriek rôznym hrozbám snaží dostať k pravde, ktorú im hackeri ukazujú rôznymi spôsobmi. Aktívnou je aj IT Armáda Ukrajiny, ktorá často útočí na miestne média, ktoré šíria ruskú propagandu a ospravedlňujú vojnu. Hackeri napádajú ale aj rôzne služby, ktorých cieľom je dať do pozornosti Rusov, ktorí sa stavajú k vojne ľahostajne.

Tým, že našťastie nie sme vo vojnou okupovanej krajine ale ešte netreba situáciu ohľadom kybernetickej bezpečnosti podceňovať. Rôzne proruské skupiny útočia aj na členov NATO a krajiny Európskej únie, ktoré sympatizujú s Ukrajinou. Obzvlášť aktívnou je skupina Killnet, ktorá sa nedávno prihlásila ku kybernetickým útokom na Japonsko a Moldavsko. Obeťou útoku sa vie človek stať kdekoľvek, preto je dôležitá prevencia. Pozrite sa na odporúčania Europolu, ako sa v takýchto situáciách správať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre