Smartfóny so slotom pre kartu SIM by mohli zmiznúť z trhu: Ako budeme volať a čo ich nahradí?

Plastové karty SIM by mohli v blízkej dobe plne nahradiť nové možnosti. Používatelia volajú po revolúcii volania a posielania správ.

DUAL SIM smartfon
Zdroj: Vosveteit.sk. pngwing

Prvé karty SIM prišli ešte v roku 1991 a mali veľkosť kreditnej karty. Od ich predstavenia teda ubehlo viac ako 30 rokov a technológia s kartami pre identifikáciu volajúceho a uloženie informácií značne pokročila. Väčšina dnešných smartfónov totiž prináša slot pre nanoSIM, ktorá má oveľa menšiu veľkosť a šetrí tak priestor v smartfóne. Aj tieto karty by zo zariadení však mohli v blízkej dobe zmiznúť. Podľa posledného prieskumu si to totiž želajú aj zákazníci a veríme, že výrobcovia smartfónom im radi vyhovejú. Čo ich však nahradí a ako bude vyzerať budúcnosť volania a smartfónov? Odpoveď nám prináša portál computerweekly.com a my sa na ňu teraz pozrieme spoločne.

Používatelia smartfónov volajú po novej forme kariet SIM

O technológii eSIM ste už zrejme počuli. Ide o spôsob karty SIM, ktorá sa zapíše do nášho smartfónu virtuálne, bez potreby plastovej karty. Táto technológia je tu s nami už viac ako jednu dekádu. Avšak veľké množstvo smartfónov ju zatiaľ nepodporuje, čím uzatvárajú možnosti na vývoj technológií. Medzi priekopníkov tejto technológie aktuálne patrí napríklad spoločnosť Apple, o ktorej sa šepká, že v blízkej dobe prinesie aj verzie smartfónov bez fyzického slotu pre kartu SIM. Podobným fanúšikom eSIM je aj juhokórejský Samsung, ktorého smartfóny ju vo veľkom počte podporujú.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Samsung Galaxy S22_bateria telefonu_ikony_4G_signal
Zdroj: Vosveteit.sk

Nedávny prieskum medzi používateľmi smartfónov odhalil, že celkovo 81% používateľov využíva alebo je naklonených používaniu eSIM namiesto klasickej plastovej karty. Prieskum sa konal na vzorke 1000 respondentov z USA, 1000 respondentov zo Spojeného kráľovstva a 500 respondentov z Austrálie. Títo používatelia videli najväčšiu výhodu eSIM v porovnaní s klasickou SIM v tom, že prenos medzi operátormi alebo zmena čísla v smartfóne sa môže vykonať naozaj v sekunde, netreba teda čakať niekoľko dní a ani fyzicky navštíviť pobočku operátora.

Požiadavka, ktorá môže ovplyvniť aj trh v Európe

Aj keď tento prieskum neobsahoval respondentov z nášho regiónu alebo teda Európskej únie, je celkom pravdepodobné, že výrobcovia smartfónov sa budú snažiť naplniť preferencie používateľov. V blízkej dobe by teda mohli ponúkať viac smartfónov s podporou eSIM, až by nakoniec klasické karty SIM z trhu úplne zmizli. Smartfóny by tak v budúcnosti neponúkali sloty pre klasické karty operátorov, čím by ušetrili miesto. Zariadenia by tak mohli byť kompaktnejšie, zvýšila by sa aj odolnosť voči vode a prachu, a navyše by sme boli o krok bližšie k úplne bezportovým smartfónom.

Android smartfon
Zdroj: unsplash.com (Adrien)

Dôvody, prečo prejsť na pomerne nové eSIM sú jednoduché. Virtuálne karty eSIM totiž so sebou nenosia chyby, aké častokrát plastové karty evidujú. Ďalej by sme mohli mať zo smartfónu čisto digitálny zážitok, bez potreby vkladať plastové karty SIM. Rovnako by sme mohli jednoducho meniť v smartfóne aj operátorov za zahraničných. Tým by sme sa vyhli poplatkom za roamingové služby mimo predplatené zóny. A to zatiaľ ani nespomíname hľadisko ekológie, keďže nepoužité plastové karty vytvárajú množstvo odpadu.

Privítali by ste vo svojom smartfóne nové eSIM? Alebo by ste ostali pri staršej možnosti plastových kariet SIM? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre